adplus-dvertising

Evcil hayvanı olanlar dikkat! pasaport ve mikroçip zorunlu

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasında imzalanan protokolle kedi, köpek ve gelincik sahiplerine, besledikleri hayvanlar için pasaport ve mikroçip takma mecburiyeti getirildi. Veteriner Hekim Doğa Erdinç, mecburi tutulan uygulamanın, bilinçsiz hayvan sahiplenilmesinin önüne geçebileceğini ifade ederek, mikroçip taktırmayan vatandaşlara hukuki yaptırımların bulunduğunu dile getirdi.
Takip et
Evcil hayvanı olanlar dikkat! pasaport ve mikroçip zorunlu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca kedi, köpek ve gelincik sahiplerine, besledikleri hayvanlara pasaport ve mikroçip takma mecburiyeti getirildi. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, köpek sahipleri 1 Ocak 2021, kedi ve gelincik sahipleri ise 1 Ocak 2022 senesinden itibaren en geç 1 sene içinde kimliklendirme işlemini yaparak bakanlığa bildirecek. Veteriner Hekim Doğa Erdinç, mecburi tutulan uygulamanın bilinçsiz hayvan sahiplenilmesinin önüne geçebileceğini ifade etti. Erdinç, “Uygulamayla kedi ve köpeklerin aynı bizde olduğu gibi TC Kimlik numarasına benzeyen bir kimliklendirilmesi söz konusu. Bu da ortalama bir pirinç tanesi kadar hayvanın deri altına yerleşen bir mikroçiple gerçekleşiyor. Maksat kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesini temin etmek. Esasında bu uygulama, kedi ve köpeklerin sahiplendirilmesi ve bu hayvanların bilinçsiz bir biçimde sokağa bırakılmamasını amaçlıyor. Çünkü kişiler, hayvanları alıyorlar ve çok bilinçsiz bir biçimde tekrar sokağa bırakıyorlar. Para verip aldıkları bir köpeği sokağa bırakabiliyorlar. Dolayısıyla bu vaziyet da sokakta hayvan sayısının kontrolsüz artmasına sebep oluyor. Mikroçip sayesinde herkes bilinçli bir biçimde kedi ve köpek beslemek mecburiyetinde kalacak” şeklinde konuştu.

‘KAYBOLAN HAYVANLARIN DA KİME AİT OLDUĞU BULUNUYOR’

Hayvan sahiplerinin kedi ve köpeklerine takılan mikroçipleri bir navigasyon olarak gördüğünü fakat bunun doğru olmadığını ifade eden Erdinç, “Boynun altına yerleştirilen bu çip, bir barkot okuyucu tarafından okunarak hayvanın bilgilerine ulaşılıyor. İlk önce şehirlerdeki yerel yönetimlere, bu mikroçipin kodu bildiriliyor. Bu kanunen sizin köpeğinizin ve kedinizin var olduğu manasına geliyor. Aynı zamanda mikroçip sayesinde kaybolan hayvanın kime ait olduğu ve adresi de bulunuyor” diyerek konuştu.

‘PARA CEZALARINDAN EL KOYMAYA KADAR GİDEN YAPTIRIMLAR SÖZ KONUSU’

Uygulamaya uymayan kişilere kanuni yaptırımların olduğunu söyleyen Erdinç, “Örneğin evde bakılan bir köpek, apartman içerisinde çok bağırıyor. Komşunuzun şikayeti doğrultusunda ise zabıtalar eve geldiğinde köpeğin kaydını soruyor. Köpeğin kaydının bulunmaması vaziyetinde, birtakım para cezalarından tutun da kediye yahut köpeğe el koymaya kadar giden üzücü yaptırımlar söz konusu olabilir. Bu Şekilde sorunlar yaşanmaması için herkesin hayvanlarına mikroçip takması gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘UMARIZ SOKAK HAYVANLARI İÇİN DE ÇIKAR’

Evinde kedi besleyen Ebru Hepdize, uygulama sayesinde kedi ve köpek hırsızlığının sona erebileceğini ifade ederek, “Mecburi tutulan bu uygulamayı destekliyorum. Güzel bir uygulama. En azından kedimiz kaçtığı yahut kaybolduğu zaman hemen bulabilme şansımız var. Ben de uygulatacağım. Bu uygulama sayesinde hırsızlığın da sona ereceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Aybars Ortan ise, “Yurt dışında da bu uygulama var. Uygulamayı destekliyorum. En azından bu hayvanların kaybolması dahilinde haberimiz olacak. Kaçabiliyorlar, kaybolabiliyorlar, çalınabiliyorlar. Mümkün olsa da keşke sokak hayvanlarına da bu şekilde bir uygulama çıkarılsa çok güzel olur. Bir hayvansever olarak uygulamayı çok doğru bir karar olarak görüyorum” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.