Ev hanımları hiç sigorta başlangıcı olmasa da emekli olabilecek!

Hükümet, hiçbir sigorta başlangıcı olmayan ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta primini yatırarak emekli olmalarını teşvik ederken, düşük primle emeklilik yolu da açıldı.
Takip et
Ev hanımları hiç sigorta başlangıcı olmasa da emekli olabilecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milyonların nefes aldığı barış kanunu ile ev kadınlarından kısmi çalışanlara kadar geniş bir kesimi ilgilendiren “isteğe bağlı, topluluk sigorta primlerine ilişkin borçlar” da yapılandırılıyor.

Yapılandırma Yasası Nisan 2021 ve önceki aylara ilişkin olup müracaat tarihi itibarıyla ödeme imkânı ortadan kalkmayan isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primlerinin de yapılandırılmasına imkan veriyor. İsteğe bağlı sigorta ile 5.400 prim günüyle emekli olma imkânı bulunuyor. Bu kapsamda eksik günlerini yapılandıranlar emeklilik hakkı kazanacak.

Ev hanımları hiç sigorta başlangıcı olmasa da emekli olabilecek!

Hükümet, hiçbir sigorta başlangıcı olmayan ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta primini yatırarak emekli olmalarını teşvik ediyor. Babasından dul aylığı alan kadınlara “ev sigortası” hakkı verilirken, bugüne kadar isteğe bağlı sigorta yaptıran ev kadınlarının sayısı 300 bini geçti. Bu kapsamda sigortasını başlatan fakat primini yatıramayanların primlerini bir sene içinde ödemesi gerekiyor.

Bu süre içinde primlerin yatırılmaması vaziyetinde sigortalılık süresine sayılmayacak. Bu kapsamda olan ev kadınları 12 aylık dönemde ödenmeyen primleri için yapılandırmaya başvurup taksit imkanlarından faydalanılabilir.

Temmuzda müracaatta bulunanlar geçen senenin ağustos ayından sonraki, uğustosta başvuranlar da eylül ayından sonraki döneme ait prim borçlarını yapılandırabilecek. Borcun yaşandığı tarihteki ana para tutarını enflasyon farkı ile peşin yahut taksitle ödeme imkânı bulunuyor.

Peşin ödeyenlerin enflasyon farkı ile ortaya çıkan borcunun yüzde 90’ı silinecek. Üç seneye kadar taksitle ödemeyi seçenler de senede yüzde 9 fark yatıracak. Bu kapsamda olup da yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin de 30 Ağustos’a kadar müracaatta bulunması gerekiyor.

Kısmi süreli çalışanlar da bir senelik dönemde ödenmeyen primlerini yapılandırabilecek. Mevcut uygulamada bir ayda 30 günden az çalışanlar primlerini yatırarak eksik günlerini aynı ay içinde tamamlıyor. Tarım sigortalıları, kısmi süreli çalışan sanatçılar, ev hizmetlerinde çalışanlar, taksi, dolmuş sürücüleri de borçlarını taksitlendirebilecek.

Ev hanımları hiç sigorta başlangıcı olmasa da emekli olabilecek!

İkameti Türkiye’de olan, mecburi sigortalı olmayı gerektirecek biçimde çalışılmaması, 18 yaşın doldurulması, kendi sigortalılığı sebebiyle malul aylığı, yaşlılık aylığı bağlanmamış olması gerekiyor. Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içinde 30 günden az çalışanlar isteğe bağlı sigorta yaptırabilir.

Part-time ve bir işverene bağlı olarak ayda 10 günden az ev hizmetlerinde çalışanlar da bu kapsamda. Ölen eşinden, anne babasından dul, yetim aylığı alanlar da isteğe bağlı sigorta yaptırabiliyor. İsteğe bağlı sigorta primi, brüt asgari ücret ile bunun 7.5 katı arasında değişen kazancın yüzde 32’si üstünden yatırılıyor. Brüt asgari ücret bu sene 3 bin 577 lira olup bu tutar ile 26 bin 831 lira arasında değişen kazancın yüzde 32’si üstünden prim ödenebilir.

Aylık prim tutarı en düşük 1.144 lira, en yüksek de 8.586 lirayı buluyor. İsteğe bağlı sigorta ile 5.400 prim günüyle emekli olma imkânı bulunuyor. Bu sene ilk kez isteğe bağlı sigorta primi yaptıran kadın ve erkekler 5.400 prim günüyle 65 yaşında emekli olabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre, 4/a (SSK) kapsamında 2.4 milyon kişinin 49.2 milyar TL, 4/b (Bağ-Kur) 3.5 milyon kişinin 11.7 milyar TL, 4/c (Emekli Sandığı) 8 bin kişinin 516 milyon lira borcu bulunuyor. Genel Sağlık Sigortası borçları da dahil 17 milyona yakın kişinin devlete 74.6 milyar lira prim borcu bulunuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.