adplus-dvertising

Ev fiyatlarındaki fahiş fiyat artışı için önlem alınacak!

İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı ile emlakçılar, konut fiyatlarında ev sahipleri ve müteahhitlerin fahiş ve haksız fiyat artışlarına karşı iş birliği gerçekleştirecek.
Takip et
Ev fiyatlarındaki fahiş fiyat artışı için önlem alınacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından konut sektörüne yönelik açıklanan yeni paketlerin sonrasında bazı fırsatçı ev sahibi ve müteahhitlerin fiyatlarını artırdığı görülmüş ve kamuoyuna yansımıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin konut sektöründe devreye aldıkları uygulamalar üstünden fırsatçılık yapmaya ve vatandaşları mağdur etmeye kalkışanlar hakkında alakalı her adımı atacaklarını duyurmasının sonrasında, alakalı kurum ve kuruluşlar da harekete geçti.

Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı, artışların önüne geçebilmek maksadıyla İstanbul Emlakçılar Odası ve İTO Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi ile iş birliği yapacak.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa,İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Sayın Rıza Bilgiç’in davetlisi olarak İTO Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı İbrahim Bozan ile beraber bir araya geldiklerini ve sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Fiyat artışlarının nedenlerini ve bunun nasıl önüne geçebileceğini ele aldıklarını dile getiren Aşa, STK’lar ile kamu kurumlarının sahada etkin bir iş birliği yapması için fikir birliğine vardıklarını bildirdi.

Aşa, fiyat artışlarında emlakçıların herhangi bir dahli olmadığını kaydederek, “Günlerce uğraştığımız işler tapuda satıcıların fiyat artışı sebebiyle iptal olabiliyor. Mesela bir arkadaşımızın yeni destek paketlerin açıklanmasının sonrasında Başakşehir’de bir günde 5 satışı iptal olmuş. Fiyatı 1 milyon 200 bin liradan 2 milyon liraya çıkartanlar var.” diyerek konuştu.

ARTIŞLARIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN EMLAKÇILIK HİZMETİ VERMEYECEĞİZ

Nizameddin Aşa, bu fiyat artışlarının önüne geçebilmek maksadıyla çeşitli çalışmalar yapacaklarını ifade ederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Emlakçılar olarak fiyat artışlarının önünde duracak, fiyatlarında haksız artış yapılan gayrimenkullerin satışına aracılık yapmayacak ve bu evleri portföyümüze almayacağız. Bu konuda bütün üyelerimize ve gayrimenkul danışmanı arkadaşlara çağrı yapıyoruz. Bu konuda toplantılar yapacağız ve istişareler gerçekleştireceğiz. İş birliği içerisinde bu tip artışlara müsaade etmemek için elimizden geleni yapacağız. Burada gayrimenkul sahiplerini yönlendireceğiz, gerekirse ilanlarını kabul etmeyeceğiz. Mülk sahiplerini de devamlı uyaracağız.”

İNTERNET SİTELERİNE ÇAĞRI

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, toplu ilan sitelerinin Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmayanların ilanlarını kabul etmemesi gerektiğini ve bu konuda yasal düzenlemelerin bulunduğunu söyleyerek, fakat buna dikkat edilmediğini belirtti.

Aşa, “İlan sitelerinin dikkat etmemesi sebebiyle buralarda yazılan rakamlar öbür mülk sahipleri için de emsal teşkil edebiliyor. Esasında cezası olmasına karşın yeterli denetim bulunmadığı için olumsuzluklar yaşanabiliyor. Burada ilan sitelerine de resmi olmayan ve Mesleki Yeterlilik Belgesi bulunmayan kişilerin duyurularını kabul etmemeleri çağrısında bulunuyoruz. Bu konu zaten yasak.” diyerek konuştu.

Yetki belgesi olmayan emlakçılarla çalışmamaları konusunda ev sahiplerini de uyaran Aşa, haksız kazançların bütün taraflara zarar vereceğini bildirdi.

Aşa, tüketici yasalarında bir değişiklik olması gerektiğini toplantıda gündeme getirdiğini kaydederek, “Tüketici yasalarında gayrimenkul bir emtia kabul edilirse fahiş fiyat uygulamalarına müdahale edilebilir. Tüketici yasalarında ciddi cezalar var. Bunun tüketiciye uyarlanmasını talep ettik. Emlakçılar ve maliye iş birliğinde bu artışların önünde durmayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

DEĞERLEME KOŞULU GETİRİLEBİLİR

İTO Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı İbrahim Bozan ise toplantı sonrası sayıları 13 bin 500’ü bulan mensupları ile görüşmelere başladıklarını söyleyerek, “Bu fahiş ve haksız fiyat artışlarına alet olmamaları için çağrıda bulunduk.” şeklinde konuştu.

Bozan, fiyat artışları karşısında tapuda değerleme koşulu getirilmesi önerisinde bulunarak, “Bu sayede yüksek rakamları satışlar noktasında küçük de olsa bir caydırıcılık olabilir. Öte Yandan tapu harçlarında kolaylık sağlanması da tüketicilere katkı sağlayacaktır. Bundan sonraki süreçte mağduriyetlerin yaşanmaması için STK’lar olarak devlet ile daha çok iş birliği yapacağız.” diyerek konuştu.

TOKİ’nin İstanbul’da daha fazla konut üretmesi gerektiğine değinen Bozan, vatandaşların bu sayede mevcut piyasaya göre daha uygun fiyatlarla konuta ulaşabileceğini sözlerine ekledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.