Ev alacaklar fiyatlar artıyor! Son fırsat tamamlanan projeler…

Artan girdi maliyetleri gayrimenkul sektöründe yeni proje üretme sürecini yavaşlatırken, fiyatları artırıyor. Özak GYO Başkanı Ahmet Akbalık, “Tamamlanmış projeler hala fırsat barındırıyor” şeklinde konuştu
Takip et
Ev alacaklar fiyatlar artıyor! Son fırsat tamamlanan projeler…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Artan emtia fiyatları ve döviz farkının gayrimenkul sektöründe yeni projelerde fiyatları yükselttiğini anlatan Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, bu sebeple daha önce tamamlanmış inşaat projelerinin hala tüketici için ‘fırsat yarattığını’ belirtti.

Ev alacaklar fiyatlar artıyor! Son fırsat tamamlanan projeler…

Milliyet’ten Duygu Erdoğan’a konuşan ve Özellikle pandemi sürecinde girdi maliyetlerinde ciddi fiyat artışları oluştuğunu anlatan Akbalık, “Başta demir olmak üzere bütün emtia fiyatlarındaki artış inşaat maliyetlerini yukarı yönlü tetikliyor. Örneğin Temmuz 2020’de 3 bin liraya alınan demir Mayıs 2021’de 7 bin 600 liraya yükseldi. Buna arsa fiyatları da eklenince konut fiyatları artma eğilimine girdi. Sektördeki maliyet artışları henüz tam manasıyla konut fiyatlarına yansımış değil. Bugünün şartlarında örneğin bizim Büyükyalı projemizi yaşama geçirmeye kalksak maliyetler iki kat daha pahalı. Malzemelerdeki yükselişin konut fiyatlarına yansıması kaçınılmaz” şeklinde konuştu.

İstanbul Zeytinburnu’nda Kazlıçeşme sahil hattında yaşama geçirilen Büyükyalı projesinde yer verilen Fişekhane’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Ahmet Akbalık, gündeme dair değerlendirmeler yaptı.

‘Yeni bir raya giriyor’ Ev alacaklar fiyatlar artıyor! Son fırsat tamamlanan projeler…

Büyükyalı projesinde maliyet artışlarını fiyatlara henüz yansıtmadıklarını anlatan Akbalık, sektörde eldeki stoklar tükenirken, yeni projelerin gelme hızında da azalma olduğunu belirtti. Akbalık, “Önümüzdeki dönemde bu maliyet ve döviz kuru artışları fiyatlara yansımaya başlayacak. Kendi projemiz ismine söylüyorum, ‘bu fiyatlardan konut almak hayal’ olacak. Bugün Büyükyalı’nın olduğu kıymetli ve büyük arsaların temini oldukça güç” diyerek konuştu.

Ev alacaklar fiyatlar artıyor! Son fırsat tamamlanan projeler…

Gayrimenkul sektörünün yeni bir raya girdiğini söyleyen Ahmet Akbalık, “Türkiye’de gayrimenkule yaptığınız yatırımın geri dönüş hızı 40-50 yıldı. Şuanda bu süre çok aşağıya geldi. Kendi projemiz Büyükyalı’da amortisman süresi 18-20 sene. Normalin üstünde bir kira getirisi var… Sektörde bir ara talep düşüktü, arz yüksekti. Şuanda arz bitti. Bu arz talep dengesiyle yönetilen bir süreç. Arz bitince istekler artınca bu sefer fiyatlar hafif hafif yukarı çıkmaya başladı. Gayrimenkul sektörü özellikle markalı konutlarda artık yeni bir raya giriyor” şeklinde konuştu.

Kahverengi tabela Ev alacaklar fiyatlar artıyor! Son fırsat tamamlanan projeler…

Proje alanında bulunan Fabrika-i Hümayun, 170 senesi aşkın bir müddet kamunun kullanımına kapalı kaldıktan sonra, ciddi bir restorasyon çalışmasıyla projenin merkezinde Fişekhane ismiyle tekrardan yaşam buldu. Açık alanları, kültür-sanat mekanları, restoranları, caddesi gibi pek çok unsuruyla Fişekhane, turistlerin görmesi gereken Sultanahmet Meydanı, Kız Kulesi gibi tarihi mekanlarıyla beraber ‘kahverengi tabela’ sahibi olmaya da hak kazandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.