Ev alacaklar dikkat! Emlak piyasasında hareketlilik başladı…

Covid-19 pandemisi dünyayı durma noktasına getirirken, çoğu sektörü de olumsuz etkiledi. Fakat normalleşme adımlarıyla beraber sektörlerde de toparlanma sinyalleri başladı. Konut satışları da 9 ayın zirvesini gördü. Peki artan konut satışları ev fiyatlarını nasıl etkiler?
Takip et
Ev alacaklar dikkat! Emlak piyasasında hareketlilik başladı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hürriyet’ten Gaye Kobal ve Barış Özkan’ın haberine göre; Türkiye genelinde haziran ayında 124 bin 731 konut satıldı. Her ne kadar bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 29,1 azalış olsa da konut satışları 9 ayın zirvesini gördü. Satış rakamlarında İstanbul yüzde 19,2 ile en yüksek paya sahip olurken onu yüzde 9,9 ile Ankara, yüzde 5,6 pay ile İzmir izledi. En az konut satışı ise Hakkari, Ardahan ve Bayburt’ta gerçekleşti.

Peki konut satışlarındaki artış fiyatlara nasıl yansır? Ev alacaklar dikkat! Emlak piyasasında hareketlilik başladı…

Sektör temsilcileri önümüzdeki günlerde istemle doğru orantılı olarak konut fiyatlarının da yükseleceği konusuna dikkat çekti.

NORMALLEŞME, SATIŞLARI DAHA DA ARTIRACAK Ev alacaklar dikkat! Emlak piyasasında hareketlilik başladı…

Haziran ayının konut satışları açısından muhteşem bir ay olduğunu söyleyen Emlak Danışmanlık Şirketi Türkiye Başkanı Gökhan Taş, “Mayıs ayının yarısının kapanma ile geçmesi ve gene mayıs ayında kapanan işlemlerin de Haziran’a yansıması iyi bir satış grafiği görmemize sebep oldu. Normalleşme gayrimenkul satışını artıracak.

Ev alacaklar dikkat! Emlak piyasasında hareketlilik başladı…

Çünkü kapanma dönemlerinde gayrimenkulü görme ve çevreyi tanıma hakkında ciddi sıkıntılar yaşanıyordu. Artık bunlar da ortadan kalktı. Aynı zamanda artık insanlar fiyatların düşmeyeceğine dair bir inanış edinmiş vaziyette. Bu inanış da satışların artmasını etkiledi” ifadelerini kullandı.

KONUTA TALEP FİYATLARI YUKARI ÇEKTİ Ev alacaklar dikkat! Emlak piyasasında hareketlilik başladı…

Satışlardaki artış yükseliş gösterince haliyle akıllarda ‘Fiyatlara nasıl yansıyacak?’ sorusu da akla geliyor. Biz de sektör temsilcilerine sorduk…

Ev alacaklar dikkat! Emlak piyasasında hareketlilik başladı…

İSTEB Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Özcan, normalleşme adımlarının satışları olumlu etkilediğini ve bir sürprizle karşılaşmadıkça bu şekilde devam edeceğini dile getirirken, haliyle satışlardaki artışın fiyatları da yükselteceğini ifade etti.

Ev alacaklar dikkat! Emlak piyasasında hareketlilik başladı…

Gökhan Taş ise “Konut fiyatlarında geçen sene meydana gelen artış yalnızca enflasyonu karşıladı. Geçen seneden bu seneye kadar olan süredeki artış ise enflasyonun biraz üstünde. Fakat önümüzdeki dönem yeni konutlardaki arzla birlikte hem ikinci elde hem de sıfır konutlarda fiyat artışı meydana gelecek” şeklinde konuştu.

İKİNCİ ELDE DE FİYAT ARTIŞI SÜRECEK Ev alacaklar dikkat! Emlak piyasasında hareketlilik başladı…

Sıfır konut arzının bulunmaması ve talebin karşılanmamasından dolayı ikinci elde fiyat artışının devam edeceğini belirten Taş, örnek olarak 10 bin lira üstünden bir değerlendirme yaptı:

Ev alacaklar dikkat! Emlak piyasasında hareketlilik başladı…

“Şu anda 2 senelik bir projeden alınan 10 bin liralık konut tekrardan yapılsa yalnızca maliyeti 13 bin lira oluyor. Doğal olarak satışı da 15 bin lira üstünden yapılacak. Dolayısıyla bu artış daha da devam edecek. Türkiye senede minimum 500 bin sıfır konut ihtiyacının olduğu bir ülke. Sıfır konutlarda bir arz yok ve ikinci el konutlarda da fiyatların düşmeyeceğini gören alıcılar, gayrimenkul ihtiyaçlarını ikinci el olarak gerçekleştirmeye başladı.”

YABANCI SATIŞINDA DA ARTIŞ GÖRÜLDÜ Ev alacaklar dikkat! Emlak piyasasında hareketlilik başladı…

Yabancılara yapılan satış ise bir önceki senenin aynı ayına göre artış gösterdi. Yüzde 185,3 artarak 4 bin 748 olan konut satışında da ilk sırayı İstanbul aldı. Antalya, Ankara, Mersin ve Bursa da yabancılara konut satışında ön plana çıkan kentler arasında yer aldı. Ülke uyruklarına göre ise en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı.

Ev alacaklar dikkat! Emlak piyasasında hareketlilik başladı…

Yabancı satışının Türkiye’de gayrimenkul piyasasında olduğu kadar genel ekonomi için de kıymetli olduğunu söyleyen Özcan, “Gayrimenkul satışlarına karşı güvenin gelişmesiyle satışlar daha da iyi olacak. Fakat bu konuyla alakalı ciddi yapısal problemler var. Emlakçılar dışında turizm sektöründe otelcilik, fuarcılık, turistik eşya satıcılığı yapanlar da gayrimenkul satışı yapıyorlar ve fahiş hizmet bedelleri alıyorlar. İnşaat şirketleri da Türk müşteriye ayrı fiyat, yabancı müşteriye ayrı fiyat ile satış yaparak bu vaziyeti destekliyor.” şeklinde konuştu.

HAVALIMANINA YAKIN BÖLGELER TERCİH EDİLİYOR Ev alacaklar dikkat! Emlak piyasasında hareketlilik başladı…

Türkiye’de İstanbul, Ankara, Muğla, İzmir gibi kentlerde konut satışlarının ön plana çıktığını belirten Özcan, “İstanbul içinde ise havalimanlarına yakın ve fiyatı çok yüksek olmayan bölgeler tercih ediliyor. Fakat tüketicinin gözünde marka bilinirliği olan şirketlerin yaptığı projeler de bölge ayırımı olmaksızın talep görüyor.”

Ev alacaklar dikkat! Emlak piyasasında hareketlilik başladı…

“Ev tercihini İstanbul’dan yana kullanmayanlar çalıştıkları şirketlerin imalat yerlerine yöneliyor. Bu biçimde Kocaeli’ye, Mersin’e, Eskişehir’e, Kütahya’ya, Konya’ya gidenler oldu. Bunun dışında gene insanlar İstanbul’dan çok kopamıyorlar. İstanbul’un uzak ilçelerine ya da İstanbul’a yakın iş bulabilecekleri kentleri tercih ediyorlar.”

Ev alacaklar dikkat! Emlak piyasasında hareketlilik başladı…

İstanbul’dan Ege kıyılarına doğru ciddi bir yönelişin olduğunu söyleyen Taş ise “Bu yönelimde pandeminin rolü oldukça büyük. Normalde kısıtlı olan senelik izinlerinde yazlık bölgelere giden insanlar evden çalışma ile beraber Ege kıyılarını yalnızca yazlık değil, kışlık olarak da tercih etmeye başladı. İzmir ve Muğla da çok ciddi bir talep ve fiyat artışı ile karşı karşıya.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.