adplus-dvertising

Eurovision’un birincisi Ukrayna oldu

İtalya’nın Torino şehrinde gerçekleştirilen Eurovision şarkı yarışmasının final gecesinde Ukrayna birinci oldu.
Takip et
Eurovision’un birincisi Ukrayna oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bu sene İtalya’nın ev sahipliğinde gerçekleşen Eurovision şarkı yarışmasının galibi Ukrayna oldu. Ukraynalı Kalush Orchestra isimli grup Stefania isimli şarkı ile Ukrayna’yı temsil ederek jüri ve izleyici tarafından toplamda 631 puan aldı. 2003’ten bu yana Eurovision’a katılan Ukrayna daha önce 2004 ve 2016’da birinci olmuştu.
Ukrayna’yı takiben İngiltere 2’inci, İspanya 3’üncü, İsveç 4’üncü, Sırbistan ise 5’inci oldu. Öte yandan yarışmacı ülkeler arasından Almanya en düşük puanı alarak finali tamamladı.

Bu sene toplamda 41 ülkenin katıldığı Eurovision’da 25 ülke finalde yarıştı. Finaldeki ülkeler arasınsa İtalya, Fransa, Almanya, İngiltere, İspanya, Portekiz, Yunanistan, Romanya, Sırbistan, İsviçre, İsveç, Norveç, İzlanda, Ukrayna, Litvanya, Moldova, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Azerbaycan, Polonya, Finlandiya, Estonya, Ermenistan ve Avustralya yer aldı.

Final gecesine özel olarak Eurovision 2021’in birincisi İtayan grup Maneskin sahne aldı. Izleyici oylarından önce açıklanan jüri oylarına göre ise İngiltere en yüksek oyu aldı.
Öte Yandan bu sene Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları sebebiyle, Avrupa Yayın Birliği (EBU) Rusya’nın Eurovision’a katılmasını yasakladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.