adplus-dvertising

Euro/dolar paritesinde 20 yıl sonra bir ilk

Euro/Dolar paritesi 20 yıl sonra ilk kez 0,98’e geriledi. Başka bir deyişle Euro, dolar karşısında güç kaybetmeye başladı. ECB kararı öncesi euro’ya karşı önemli bir seviyeyi daha geride bıraktı. Enerji krizinin Avrupa ekonomisi üzerindeki baskısı soncu yeni haftanın ilk işlemlerinde euro/dolar paritesi ilk kez 0,9900 seviyesinin altını gördü.
Takip et
Euro/dolar paritesinde 20 yıl sonra bir ilk
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın AB’ye doğal gaz akışını süresiz kesmesi, AB’deki artan enflasyon, resesyon beklentileri, ekonomik daralma endişeleri euronun güç kaybını artırıyor.

AB ve ABD merkez bankaları faiz artırarak enflasyonu dizginlemeye çalışsa da kısa vadede bu süreçten olumlu bir netice alınamadı.

ENERJİ KRİZİ BORSALARI DA ETKİLEDİ

Enerji krizinin Avrupa ekonomisini resesyona sokacağı beklentilerinin güçlenmesinin de etkisiyle bu sabah Frakfurt’ta FDAX yüzde 3,04 düştü. Eurostoxx 50 vadeli endeksinde kayıp yüzde 2,99’a ulaştı.

FTSE 100 vadeli endeksi de yeni haftanın ilk gününde yüzde 1,02 ekside.

AVRUPA’DA TASARRUFLAR ARTIRILDI

Avrupa ülkelerinde enerji sıkıntısı nedeniyle tasarruf tedbirleri artırıldı. Yükselen enerji fiyatları nedeniyle gereksiz tüm aydınlatmalar kapatılıyor. Alternatif enerji kaynaklarına yönelim artarken evlerde kullanılan klimalar için de belli derecenin altına düşürülmemesi uyarıları yapılıyor.

PETROL FİYATLARI HAFİF PRİMLİ

Petrol fiyatları açısından bugün yapılacak OPEC+ toplantısı önemini koruyor. Toplantı öncesinde petrol fiyatları yüzde 2 oranında primli seyrediyor. OPEC+’ın petrol fiyatlarını cari seviyelerde tutmak için üretimi sıkılaştırması bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.