adplus-dvertising

Et ve Süt Kurumu: fiyatlar çok düşüktü, kuyruk vardı o yüzden zam yaptık!

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun, et zammına ilişkin açıklamasında “Çok uzun kuyruklar oluşuyordu. Bu sebeple biz fiyatı arttırdık” şeklinde konuştu.
Takip et
Et ve Süt Kurumu: fiyatlar çok düşüktü, kuyruk vardı o yüzden zam yaptık!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 1

Et ve Süt Kurumu, et fiyatlarına yüzde 48 zam yaptığını duyurdu. Kurumun yeni fiyat listesi internet sitesinde yer aldı. Yapılan zamların sonrasında 1 kg kıymanın kilosu 56 liradan 83 liraya, 1 kg kuşbaşının fiyatı da 62,50 liradan 92 liraya yükseldi.

“ÇOK UZUN KUYRUKLAR OLUŞUYORDU O YÜZDEN ZAM YAPTIK”

Öte yandan Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun, zammı neden yaptıklarına ilişkin açıklama yaparken “Çok uzun kuyruklar oluşuyordu. Bu sebeple biz fiyatı arttırdık” şeklinde konuştu.

Dünya Gazetesi‘ne konuşan Uzun’un açıklaması şu şekilde:

Bizim fiyatlar çok düşüktü, piyasanın yüzde 66 daha altında bir fiyatımız vardı. Bu sebeple çok uzun kuyruklar oluşuyordu. Bu sebeple biz fiyatı arttırdık. Ama gene de piyasaya göre yüzde 15 daha düşük bir fiyat var. Karkas etin fiyatı 80 lira olmuş bizim 56 liradan kıyma satmamız zaten mümkün değildi.

“ALIM FİYATI DA ARTIRILACAK”

Uzun piyasada karkas etin fiyatı 80 lirayken 58- 60 liradan kesim yapmalarının pek mümkün olmadığını bu sebeple üreticiden alım fiyatını da artıracaklarını belirtti. Uzun: “Alım fiyatında da bir artış yapmamız gerekiyor. Bunun için çalışmalar yaptık. Hem sayın bakanımıza sunduk hem de Fiyat İstikrar Komitesi‘ne sunduk. Oradan çıkan karara göre alım fiyatında da artış olacak. Biz de zaten ihtiyacımız olan eti piyasadan kesilmiş et olarak alıyoruz. Bu konuda dijital – elektronik birle açıyoruz. Kilosunu 78 -79 liradan et alıyoruz.” şeklinde konuştu.

Et ve Süt Kurumu: fiyatlar çok düşüktü, kuyruk vardı o yüzden zam yaptık!Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun

“TEMEL PROBLEM YEMDE DIŞA BAĞIMLILIK”

Hayvancılıktaki temel problem yemdeki dışa bağımlılık. Yem hammaddeleri ihtiyacının yüzde 50’den fazlası ithalatla karşılanıyor. Yem fiyatları kontrol edilemiyor. Son günlerde neredeyse her gün yem fiyatları artıyor. Son 6 ayda bile yüzde 100’e yakın fiyat artışı meydana geldi. Ama çiğ süt fiyatı aynı oranda artmıyor. Yem pahalı, süt ucuz olunca üretici imalat yapamıyor. Hayvan varlığını azaltıyor yahut sektörden çekiliyor. Bu da fiyatların artmasına neden oluyor. Yapılması gereken yemde üreticileri, yetiştiricileri desteklemek. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ucuza sağladığı arpa ve mısır artık yetmiyor. Son bir ayda zaten arpa yeterince verilemedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (1)
VATANDAŞ RIZA
23 Mart 2022, 16:00 tarihinde yazildi

İNŞALLAH ETİN KİLOSU 250 TL OLUR..! HATTA 300 TL OLSUN..

  • Cevapla
  • 0