adplus-dvertising

Eşref Hamamcıoğlu: ‘Roberto Mancini adaylardan birisi’

Galatasaray Başkan Adayı Eşref Hamamcıoğlu, teknik direktör konusuyla alakalı yaptığı açıklamada, “Roberto Mancini mühim bir hoca. Türkiye’yi biliyor. İtalya’daki başarısı belli. Adaylardan birisi. Alman da olabilir hoca. Biz Galatasaray’da Jupp Derwall evrimi başlatmak istiyoruz. Geleceği hazırlamak istiyoruz. Bunun için de futbolun felsefesini iyi bilen, saygınlığı olan, hırslı bir hoca gerekir Galatasaray’a” şeklinde konuştu.
Takip et
Eşref Hamamcıoğlu: ‘Roberto Mancini adaylardan birisi’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Galatasaray Spor Kulübü’nde yarın yapılacak olağanüstü seçimli genel kurulda başkan adayı olan Eşref Hamamcıoğlu, İhlas Haber Ajansı’na (İHA) açıklamalarda bulundu. 30 Nisan’dan yapılması planlanan ancak iptal edilen seçimde de aday olduğunu hatırlatan Hamamcıoğlu, “Galatasaray’daki en büyük eksiklik samimiyetsizlik, şeffaflık ve güvendi. Bu samimiyetsizliği çok net yaşadık. 30 Nisan’da önce aday olmayanlar, son liste verilme tarihinden 5 gün önce aday olmaya karar verdiler. Metin Öztürk de Dursun Özbek ile koalisyon yaptı. Bu ilkesizliği, samimiyetsizliği, bu güven erezyonunu üyelerin çok net değerlendirmesi gerekir.

Eşref Hamamcıoğlu: ‘Roberto Mancini adaylardan birisi’

Bu yüzden Galatasaray sıkıntı içinde. 11 Haziran seçimleri Galatasaray camiası için olağanüstü bir seçimdir. Galatasaray’ı 2015-2018 seneleri arasında yönetenlerin getirdiği vaziyet herkes tarafından bilinmesi gerekir. Mali raporlara baksınlar, genel kurul tutanaklarına baksınlar, divan kurulu toplantı tutanaklarına baksınlar. Herkesin şu kararı vermesi gerekir, ‘Ben gördüğüm filmi bir daha seyredecek miyim?’. Oyuncular aynı, senaryo aynı” diyerek konuştu.

Seçim ortamının nasıl geçtiğini anlatan Eşref Hamamcıoğlu, “Son 3-4 güne kadar elbette ki çekişme içinde oluyor. Galatasaray’da farklı fikirler olması gerekir, rekabet olması gerekir. Rekabet seviyesiz bir biçimde yapılmaya başlanınca husumete dönüyor biraz iş. Bu Galatasaray’a yakışmaz. Galatasaray camiası sağduyuludur. Geçmişi değerlendirecektir. Galatasaray camiası şuna karar verecek, ‘Bu vaziyete düşürenlerini tekrar seçecekler mi?’. Dursun Özbek ve ekibi şunu söyleyebiliyor mu acaba? ‘Geçmişte yaptıklarım, yapacaklarımın teminatıdır’. Bu soruya yanıt bulması gerekir. Umarım 11 Haziran’da bu camia kol kola girip, kimin kime oy verdiğinin hiç önemi yok, birlik, beraberlik ve barış içinde çıkmayı başaracağız” dedi.

Eşref Hamamcıoğlu: ‘Roberto Mancini adaylardan birisi’

Eşref Hamamcıoğlu: ‘Roberto Mancini adaylardan birisi’

“Eğer altyapıdan kendi yıldızları çıkartmazsa hiçbir kulüp yaşayamaz”

Futbolla alakalı projelerini de açıklayan Hamamcıoğlu, “Bir futbol felsefesi tespit edilir. Kulüp buna göre oynar. Yolda ince ayar yapılmaz mı? Elbette yapılması gerekir. Ama siz 15 yaş grubu ile 19 yaş grubunda ayrı futbol oynatılırsa hiçbir yararı yok, geleceği hazırlayamıyorsunuz. O zaman 19’a geliyor, A Takım’a geçemiyor. Altyapıdan gelen sporcunun kişisel gelişimine önem vermeniz gerekir. Bu süre içerisinde kemik ve kas yapısını geliştirmesi gerekir ki A Takım’a hazırlanması gerekir. Eğer altyapıdan kendi yıldızları çıkartmazsa hiçbir kulüp yaşayamaz. Gördük bunu. Fenerbahçe’de 140 milyon Dolar para harcadı Ali Koç Bey. Netice belli. Bizim geçmişteki başkanlarımız da bunu yaptı. Koyduk parayı, herkes parasını alıp, gitti. Büyüyen Galatasaray’ın borcu, ileri gitmeyen Galatasaray’ın sportif faaliyetleri. Buna bir durmak demek gerekir. Hep çatı adaydan bahsediyoruz. Temel gitmiş, çatıyı ne yapacaksınız. Bizim temeli tamir ederek yavaş yavaş yandaki duvarları yükseltmemiz gerekir. Amacımız bu” ifadelerini kullandı.

Eşref Hamamcıoğlu: ‘Roberto Mancini adaylardan birisi’

“3-4 adet teknik direktör adayımız var”

Mevcut Teknik Direktör Domenec Torrent’in sözleşmesinin devam ettiğini aktaran Eşref Hamamcıoğlu, “Bir hoca ile sözleşmemiz devam ederken, başkan bir hoca ile sözleşme imzalamak Galatasaray’a yakışmaz. Bunun sıkıntılarını Torrent’in gelişinde gördük. Buradaki asıl olan Galatasaray’ın kurumsal itibarını, Torrent ve ekibinin de kişisel itibarını korumak gerekir. Elbette çalışmalarımız (teknik direktör konusu) var. Hiç kimse ile el sıkışmadık. Zaten öyle bir yetkimiz yok. Kimse de bizimle el sıkışmaz. Kazanırsak ne yapacağımızı biliyoruz. 3-4 hoca adayları kısa listemiz var. Bunlar arkadaşlar bir tur görüştü. İnşallah 11 Haziran’da genel kuruldan vekaleti aldığımız zaman sahaya çıkarız, en uygununu seçeriz. Müzakerelerimizi yaparız. Kısa sürede bunu sonuçlandırırız. Torrent’in sözleşmesi konusu var.

Eşref Hamamcıoğlu: ‘Roberto Mancini adaylardan birisi’

Eşref Hamamcıoğlu: ‘Roberto Mancini adaylardan birisi’

Torrent’in sözleşmesinin koşullarını bilmiyoruz. Burak Elmas, ‘Tazminat koşulu olmadan sözleşme imzalayabildik’ şeklinde konuştu. Görüyoruz ki sözleşme sonuna kadar da ücretlerini alması söz konusu. Sonunda aynı şeye geliyor. Paranın ödenmesi gerekir. Benim iş insanı olarak kafam şu şekilde çalışır; ‘Bunu kimse imzaladıysa ödesin’. Kimsenin ben yaptım hadi sen öde demeye hakkı yok. Tabi bu şekilde olmuyor. Müzakere edeceğiz. Ekibimizin en büyük özelliği tamamı iş insanı ve müzakereci insanlar. Ben de biraz öyleyimdir. Tüm sözleşmeleri masaya yatıracağız, tamamına pazarlık yapacağız. Yanlış onları düzelteceğiz. Süreyi yayacağız. Üzerimizdeki toprağı atmamız gerekir. Bu bu şekilde ben yaptım oldu ile olmaz” şeklinde konuştu.

“Seçildikten 1 hafta 10 gün içinde hocamızı belirleriz”

Yeni teknik direktörün ne zaman belirleneceğinin ve transferler çalışmalarının sorulması üstüne Eşref Hamamcıoğlu, “Bu problemin yanıtını vermeyi 1 Mayıs’ta vermesi çok arzu ederdim. Galatasaray’da hedefleri olanlar, başka amaçları olanlar 42 gün süre kaybettirdiler. Transfer edeceğimiz futbolcularımızın listesi hazır. Satılabileceklerimizin listesi hazır. Bizim eylem planımız hazır. Seçildikten 1 hafta 10 gün içinde hocamızı belirleriz” diyerek yanıt verdi.

“Hüseyin Eroğlu’nun altyapının başına geçmesini hedefliyoruz”

Cenk Ergin konusu hakkında da konuşan Başkan Adayı Hamamcıoğlu, “Cenk Ergün profesyoneldir ve potansiyel sportif direktörümüzdür. Biz tüm kararları yönetim kurulunda alıyoruz. Ben bu zamana kadar Cenk Ergün ile çalıştım, bir yol kat ettim. Bize mühim bilgiler aktarıyor, bilgileri paylaşıyor. Belki Dursun Özbek ile paylaşıyordur. Hiç de suçlamam, eleştirmem. Gayet normal, daha önce onla çalıştı. Adnan Öztürk’ün söylediğine gelince. O da onun fikriydi. Bu fikir ayrılığı değil, fikir zenginliği. O alternatifi de değerlendireceğiz. Hüseyin Eroğlu’nun altyapının başına geçmesini hedefliyoruz. Başka adayımız da var. İtalya’da çalışan Tuğberk arkadaşımız da var. O da iyi bir altyapıcıdır. Tüm bunları tartışıp, tekliflerimizi götürürüz. Hem bütçe teklifimizi hem hedef teklifimizi. Hangisi ile anlaşabileceğimize karar verebilirsek devam ederiz. Yönetim kurulunda tartışırız ama sonunda kararı başkan verir” değerlendirmesinde bulundu.

Eşref Hamamcıoğlu: ‘Roberto Mancini adaylardan birisi’

“Kulübü yönetilebilir ve sürdürülebilir durumda bırakmak istiyoruz”

Görev sürelerinden sonra kendilerinden ne biçimde bahsedilmesini istediklerine yönelik ise Eşref Hamamcıoğlu, “‘Bu insanlar çalıştılar, çabaladılar, bu göreve layık gördük onları. Söyledikleri gibi samimiler, şeffaflar, gerçekçi davrandılar. Kulübün önünü açacak temellere iki sıra taş da onlar koydular. Allah onlardan razı olsun, bundan sonra gelecek yönetimlerin işi daha kolay’. Kulübü yönetilebilir ve sürdürülebilir durumda bırakmak istiyoruz. Galatasaray’ın altyapısını tekrardan aktive edip, geleceğini hazırlayacağız. 2023’de şampiyonluğun en güçlü adaylarından bizim futbol takımımız olacak. Yarışmacı, şampiyonluklara ve başarıya aç insanlara ihtiyacımız var. Galatasaray dominant bir futbol oynamalı. Oyunu kurmalı, oyuna hükmeden olmalı. Futbolcuların bu ruhu taşıyacak insanlardan oluşması gerekir. Bunlar da var. Galatasaray’da da, Türkiye’de de, yurt dışında da var. Çok mühim oyuncular var. Bunlara sabretmek gerekir. İki yıl evvel, Kerem var mıydı? Yoktu. Şu anda en favori oyuncularımızdan bir tanesi. Hem eder bakımından hem de oynadığı futbol bakımından.

Belki yüzlerce Kerem var. Bunları sabredip kazanmak gerekir. U16 Takımı şampiyon oldu, U19 Takımı şampiyon oldu. Ne yapacağız bunları? Bir planlama gerekir. Yapmazsanız kaçıyorlar, biz o futbolcuları sonra 2-3 misli fiyatına Galatasaray’ın çocuğu diyerek alıyoruz. Burada altyapı çözüm ortağı gerekir. Bir kuluçka merkezi gerekir. Bu da başka bir kulüp olur Anadolu’da, İstanbul’da, alt liglerde. Ama bu bir Niğdespor olmaz. Niğdespor ile 1 sene kaybettik. Netice yok. Beylerbeyi modeli vardı, o çok iyi yürümedi. Demek ki farklı kriterlere göre seçmek gerekir. İstanbul’a yakın olacak, izleyebilelim. Biz geçen yılki seçimde seçilseydik, Bandırmaspor ile iş birliği yapacaktık. Bandırmaspor’un vaziyetini görebiliyorsunuz. Eyüpspor var, Pendikspor var, Ümraniyespor var. Bunların marka değerine ve izleyiciye ihtiyacı var. Bunlarla iş birliği yapmazsanız hiçbir spor branşında oyuncu çıkartamazsınız” açıklamasını yaptı.

Seçilmeleri vaziyetinde erkek basketbol şubesinde Erden Timur ile devam edeceklerini sözlerine ekleyen Hamamcıoğlu, “Geçen haftalarda Erden Timur ile görüşme yaptık. Kendisi de bizim istememiz halinde devam edeceğini belirtti. Umarım devam eder” şeklinde konuştu.

“Yüzde 60’a, 40 biz alacak gibi görünüyoruz”

Nasıl bir seçim neticesi beklediğine de açıklık getiren Hamamcıoğlu, “Şu Şekilde bir seçim neticesi bekliyorum. 60’a, 40 biz şu anda alacak gibi görünüyoruz. Söylediğiniz adlar, Galatasaray’ın mühim ve kıymetli üyeleridir (İnan Kıraç, Ünal Aysal). Ama her birinin bir oyu var. Dolayısıyla tamamı de gelip oylarını bizim lehimize kullanacaklar. Onun dışında da hiçbirinin bir çalışmasını bekleyemem. Tabi ben Mancini ile görüşme isteğim olduğu zaman Ünal Bey’den çok rahat rica ederim, o da arar. Galatasaraylılık budur. İnan Bey’den de, Dursun Özbek’ten de bir şey rica etsem o da yapar” diyerek konuştu.

“Mancini adaylardan birisi”

İtalya Milli Takım Teknik Direktörü Roberto Mancini’nin teknik direktör adaylarından biri olduğunu belirten Eşref Hamamcıoğlu, “Mancini mühim bir hoca. Türkiye’yi biliyor. İtalya’daki başarısı belli. Adaylardan birisi. Türkiye güzel bir yer. Alman da olabilir hoca. Biz Galatasaray’da Jupp Derwall evrimi başlatmak istiyoruz. Geleceği hazırlamak istiyoruz. Bunun için de futbolun felsefesini iyi bilen, saygınlığı olan, hırslı bir hoca gerekir Galatasaray’a” dedi.

“Vaziyeti bilerek gidiyoruz, programımız hazır”

Kulübün mevcut vaziyetini bilerek göreve hazırlandıklarını vurgulayan Hamamcıoğlu, “Programımız hazır. Gereken finansmanı sağlayabilecek güçteyiz. Bu bizim kişisel gücümüzden kaynaklanmıyor. Aklımız var. Tüm bunları müzakere ederiz, koyarız” ifadelerini kullandı.

“Florya’yı, Büyükçekmece’deki arazimize taşıyacağız”

Gayrimenkul projelerini nasıl yaşama geçireceklerini anlatan Eşref Hamamcıoğlu, şu cümlelere yer verdi:

“117 senelik spor kulübünü gayrimenkul firmasına çevirdiler müteahhitler ve otelciler maalesef. Bu gayrimenkuller Galatasaray’ın gayrimenkulü. Kimsenin babasının malı değil. Satacaksam ben de satarım. Bunun yolları bellidir. Bunun fiyatına kimse, hiçbir başkan adayı kendisi tespit etmez. Piyasa tespit eder. Eğer Dursun Özbek’de 9.5 milyarlık bir rapor varsa bizim için de 9.5 milyardır bu. Mal bizim. Kimseye mirasla intikal etmiş mal değil. Dolayısıyla kimse bunun üstünden proje diyerek palavra atmasın. Çok net söylediğim. Hayal satmasın. Riva projesi, Adnan Polat zamanında faaliyete geçilmiştir. Dursun Özbek zamanında da ihale edilmiştir. Bu ihaleyi yapmadan önce de Dursun Özbek geldi, genel kuruldan onay aldı, yetki aldı. Nasıl aldı? ‘500 milyon dolar gelir bekliyoruz, Galatasaray’ın kurtuluşu buradadır’ şeklinde konuştu 2015 senesinde.

Bugün geldiğimiz yere bakın, 500 milyon Dolar yok hiç ortada. Bu proje Galatasaray için bir kayıptır. Galatasaray buradan çırak çıkmıştır. Bunun hesabı verilmesi gerekir. Bu projenin içinde Florya vardı 22 dönümümüz bizim. Bu dört sayfalık bir sözleşmedir, beş değil. Florya’yı peşkeş çektik, Kemerburgaz geldi. Ne Kemerburgaz’da bir hareket var senelerdir, Ne Florya’da bir hareket var. Rahmetli Mustafa Cengiz zamanında Florya geri gitti. Sonra geri aldık. O zaman Dursun Özbek’in rahmetli Mustafa Cengiz’e söylemediği laf kalmadı, mega proje bozuldu diyerek.

Biz Florya’yı, Büyükçekmece’deki kendi arazimize taşıyacağız. 110 dönüm arazimiz var orada. Taşınması daha kolay. Taşınma maliyeti ve inşaat maliyeti çok daha ucuz. Riva 2023 senesinde bitiyor. Buradan 600 milyon civarında bir Galatasaray’a gelir gelmesi söz konusu. Gelecek para da bu kadar. Çünkü Emlak Konut’a borcumuz var. Finansman faiz borcumuz var. Burak Elmas belirtiyor ya projeyi kötüledi, faizin faizini ödüyoruz diyerek. Dursun Özbek de burada. Burak Elmas da burada. Aralarına bir karar vermeleri gerekir. Bu proje iyi mi? değil mi? Bizce değil. Zarar verdi. Ederine gitmedi. Florya’yı, Büyükçekmece’ye taşıdıktan sonra 22 dönüm arazimiz var bize ait olan. Şu anda orası tarla, imar bakımından. 60 dönümü kamuya ait. Dursun Özbek’in söylediği gibi 60 dönümü satın alacağız diyor, 800 milyon TL’ye. Diyor ki, ‘Ben 800 milyon TL verdiğim yerden 9.5 milyar TL hasılat bekliyorum’.

Eşref Hamamcıoğlu: ‘Roberto Mancini adaylardan birisi’

Kamu size bir arazisini 800 milyon TL’ye verip, 9.5 milyar TL hasılat yapmanıza izin verir mi, bu şekilde bir şey olabilir mi? Mümkün değil. Onun için bir ayakların yere basması gerekir. Biz ne yapmayı düşünüyoruz? Bu 22 dönüm bizim arazimiz. Otururuz Emlak Konut ile, orası yükselen bir yer. Ben bu 22 dönüm ile bu ortaklığın içine giriyorum. O oranda paylaşalım hasılatı. Bir şey satmaya gerek yok. Kemerburgaz’da ne yapılabilir? Biz oraya bir Galatasaray Sporcity kurmak istiyoruz. Bu bir vizyondur, bir projedir, hayaldir. Gerçekleştirilebilir, geliştirilebilir. Bunun finansmanı tamamen yap-işlet modeliyle yapacağız. İçinde spor hastanesi, spor konaklama tesisi, oyuncular ve yakınları için bir ağırlama mekanı, tüm amatör şubeleri için yüzme, kürek ve yelken hariç çalışma alanları ve sosyal tesis yapmayı planlıyoruz. Şuanda uzak gibi geliyor herkese Kemerburgaz ama orası gelişen bir bölge. Artık gittikçe yerleşim alanı oluyor. Büyükçekmece Belediyesi’nin vereceği bize ait olan yer stada uzakmış.

15 dakika fark ediyor Florya’dan gitmek ile Büyükçekmece’den gitmek. Zaten polis eskortuyla gidiyorsunuz. Yani öyle büyütülecek bir hadise yok. Ama biz bir şey satmadan oraya taşınabiliriz. Bu mühim bir şey. Orada arkadaşlar plan projesini hazırladılar. 5 adet sahamız olacak. Sporcuların kondisyon merkezi, hamamları, saunaları, spa merkezleri, konaklamaları olacak. Galatasaray Adası’na hedefleri olanlar var, göz dikenler var. Burası Galatasaray’ındır, Galatasaray’ın olarak kalacaktır. 2023 senesinde da sosyal tesis olarak açmayı planlıyoruz. Buraya 15 milyon TL civarında bir yatırım gerekiyor. Bunu yapma gücümüz de var. Sponsorumuz da hazır. Direkt girip yapacak. Bunun karşılığında da bize ait olmayan yerin işletmesini alabilir eğer oradaki vaziyeti Boğaziçi İmar’da legalize edebilirsek. Dolayısıyla o kadar abartıldığı gibi bir proje değildir, gayrimenkul işleri. Hasnun Galip’teki yerimizi voleybol akademisine çevireceğiz tekrar. Giriş katına da bir store açacağız. Mecidiyeköy’deki otele rezidans yapacağız, gayrimenkul ortaklığı yatırım biçiminde. Aşağı yukarı yılda 120 milyon Dolar civarında bir hasılat beklediğimiz dijital dönüşüm projemiz var. Bu 120 milyon Dolar’lık tahmin ettiğimiz hasılatı da Galatasaray’ın hiçbir şeyini satmadan tamamen atıl kalmış kaynaklarımızı tekrardan gündeme getirerek, kulübümüze kazandıracağız.”

Son olarak katılım beklediği katılım sayısını da açıklayan Eşref Hamamcıoğlu, “Katılımı 4 bin 250, 4 bin 500 civarında bekliyoruz. Camiaya mesajım şu; Galatasaray’da hedefleri olanlara, Galatasaray üstünden prim yapmak isteyenlere, Galatasaray camiası lütfen geçit vermesin. 11 Haziran’da sandık başına gelerek, hür iradeleriyle oylarını kullansınlar, Galatasaray’ı sağlam ellere teslim etmek için” diye sözlerini tamamladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.