Esnafa müjde! Gelir vergisi muafiyeti kalıcı olacak!

Son dakika: Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, Editör Masası’nda, “Ekonomi Reform Paketi”nin detayları ve yaşama geçirilecek reformların yol haritası ile Bakanlığın sorumluluğundaki hedeflerin gerçekleştirilmesi için atacakları adımları açıklıyor. Elvan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın esnaf için müjdesini verdiği gelir vergisi muafiyeti hakkında, “İstisna uygulamamız 2021 senesi kazançlarıyla başlayacak ve kalıcı olarak uygulanacak.” şeklinde konuştu.
Takip et
Esnafa müjde! Gelir vergisi muafiyeti kalıcı olacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bakan Lütfi Elvan, Editör Masası’nda kamuoyu ve piyasalar tarafından uzun zamandır beklenen ve geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “Ekonomi Reformları” hakkında soruları yanıtlıyor.

Bakan Elvan, yaptığı açıklamada, “Vatandaşların isteklerini, sivil toplum kuruluşlarımızın görüşlerini bir tüm halinde değerlendirerek Ekonomi Reform Programı’nı yarattık.” diye, “Ekonomi Reform Programı ile pandemi sonrası döneme hazır olmak ismine yol haritamızı ortaya koyalım dedik.” ifadesini kullandı.

“Çok değişik ülkelerden, büyükelçiliklerden Ekonomi Reform Programı’na ilişkin Bakanlığımızdan ayrıntılı açıklama talep edildi.” ifadesini kullanan Bakan Elvan, “Yabancı yatırımcılarla bir araya gelerek, onlara da Ekonomi Reform Programı’nı kapsamlı bir biçimde anlatacağız.” dedi.

AB ülkeleri başta olmak üzere G20 büyükelçileri ile bir araya geleceklerini, Ekonomi Reform Programı’nın ayrıntılarını paylaşacaklarını kaydeden Elvan, “Ertelenmiş bir istemle karşı karşıyayız. Türkiye’nin önünde çok mühim fırsat penceresi var. Bu paketle fırsatları yakalamak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“MALİ DİSİPLİNDEN BUGÜNE KADAR KESINLIKLE TAVİZ VERMEDİK”

Bakan Elvan, “Kamu maliyesinde bütçe disiplininin son derece mühim olduğunu düşünüyoruz. Mali disiplinden bugüne kadar kesinlikle taviz vermedik.” ifadesini kullandı.

Takvimi hazırladıklarını söyleyen Elvan, kapsamlı olarak en geç önümüzdeki hafta salı günü eylem programını ve takvimi paylaşacaklarını belirtti.

Bakan Elvan, Ekonomi Reform Paketi hakkında, “Her 3 ayda bir reform takip toplantılarıyla programın başarısını değerlendirip, kamuoyunun takdirine sunacağız.” şeklinde konuştu.

BASİT USULE TABİ ESNAFA GELİR VERGİSİ MUAFİYETİ

Basit usule tabi esnafa gelir vergisi muafiyeti hakkında Bakan Elvan, “İstisna uygulamamız 2021 senesi kazançlarıyla başlayacak ve kalıcı olarak uygulanacak.” dedi.

“KAMU FİLO YÖNETİM SİSTEMİ’Nİ GELİŞTİRDİK”

Kamu Filo Yönetim Sistemi’ni geliştirdiklerini söyleyen Elvan, kamu taşıtlarının tedariki, kullanımı, tasfiyesinde etkinlik ve verimliliği artıracaklarını belirtti.

“Kamuda taşıt bazlı envanter ve maliyet bilgisi düzenli kayıt altına alınacak, taşıt edinimi ihtiyaç analizlerine dayandırılacak.” diyen Bakan Elvan, “Taşıtlarda hizmetlere göre standardizasyon sağlanacak, satın alma ve kiralama toplu tedarik edilecek, ortak taşıt alma sistemi geliştirilecek.” ifadesini kullandı.

“KAMULELERİNDE SERTİFİKASYON SİSTEMİ GETİRİYORUZ”

Bakan Elvan, kamuleleri hakkında, “Sertifikasyon sistemi getiriyoruz. Şirketlerin liyakat ve yetkinliklerini tespit eden kriterler kamuoyuyla paylaşılacak.” diye, “Yerel yönetimlerin harcamalarına yönelik de bir düzenlemenin yürürlüğe girmesini arzu ediyoruz.” dedi.

Hem ulusal hem uluslararası yatırımcılar açısından şeffaflık ve öngörülebilirliğin mühim olduğunu söyleyen Elvan, “Bu konuda hassasiyetimizi sonuna kadar sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.