adplus-dvertising

Esnaf kredi paketi başvuru şartları neler? 100 milyar liralık esnaf destek paketinden 15 milyon kişi yararlanacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrası açıkladığı esnafa yönelik 100 milyar liralık destek paketi başvuruları başladı. Esnafa nefes aldıracak paketin ayrıntıları belli oldu. Uzmanlar, 15 milyon kişinin yararlanacağı destek paketi sayesinde piyasaların hareketleneceğini söylüyor. Halkbank esnaf kredi faizi, limiti ne kadar, esnaf destek paketi başvuru şartları neler?
Takip et
Esnaf kredi paketi başvuru şartları neler? 100 milyar liralık esnaf destek paketinden 15 milyon kişi yararlanacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Esnaf destek paketi nedir, başvuru şartları nelerdir ve ne kadar verilecek? 2022 Esnaf kredisi başvuruları başladı mı, nasıl başvurulur? Esnaf kredisi ne kadar?
Geçtiğimiz gün düzenlenen kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu esnaf kredi paketi ile ilgili ayrıntılar belli olmaya başladı. Söz konusu kredi paketinin içeriği, kimlerin faydalanabileceği ve içinde neler olduğuna dair detayları bir araya getirdik…

ESNAF KREDİSİNİN ŞARTLARI NELER?

Esnaf kefalet kredisine başvurmak için, en az 3 ay süreyle esnaf kefalet kooperatifine üye olmak,

kredi çekmek istediğiniz kooperatife şahsen başvuru yapmak,

TESKOMB’a bağlı bulunan başka bir kooperatife üyeliği bulunmamak,

esnafın yıllık cirosunu gösteren belgedeki kazancının kredi taksitlerini ödemeye yeterli olması,

tapu veya araç teminatı göstermek gerekiyor.

Bunun için herkes bulunduğu il ve ilçede kayıtlı olduğu kefalet kooperatifine başvuracak.

İŞYERİ EDİNME VEYA İŞYERİ YENİLEME KREDİSİ

İşyeri edinme ya da işyeri yenileme kredisi almak isteyenler, 1.5 milyon TL’ye kadar, 10 yıl vadeli, yıllık yüzde 7.5 faizli kredi kullanabilecek.

SIFIR TAŞIT KREDİSİ

Sıfır taşıt almak isteyenlere de yine 1.5 milyon TL’ye kadar, 7 yıl vadeli, yıllık yüzde 7.5 faizle kredi verilecek.

Kaybolmaya yüz tutmuş, geleneksel meslek kollarında faaliyet gösteren esnafa, 50 bin TL’den 500 bin TL’ye kadar, sıfır faizle 5 yıl vadeli kredi kullandırılacak.

USTA GİRİŞİMCİ KREDİSİ

Usta girişimci kredisi, herhangi bir meslek kolunda ustalık belgesi olup da kendi adına iş yeri açacaklara; 500 bin TL’ye kadar, 5 yıl vadeli ve sıfır faizle kullandırılacak.

KOSGEB MEZUNU KREDİSİ

KOSGEB girişimcilik eğitimini tamamlayan yaşı 35’i geçmemiş olanlara 300 bin TL’ye kadar, sıfır faizli, 5 yıl vadeli genç girişimci kredisi verilecek.

Diğer tüm işletme kredileri ise 5 yıl vadeli, yıllık yüzde 7.5 faizli ve üst limiti 500 bin lira olarak kullandırılacak.

Tüm krediler Halk Bankası’ndan yıllık yüzde 15 faizle alınacak. Geri ödemeler krediye göre, 1 ay, 3 ay ve 6 aylık dilimler halinde yapılacak.

KREDİ LİMİTLERİ ARTIRILIRKEN FAİZLER İNDİ

Esnafa finansman sağlanması ve borç ödemelerinde kolaylık gibi amaçlarla hayata geçirilen esnaf destek paketi 15 milyon kişiyi etkileyecek. Esnaf kredileri yeniden yapılandırılırken yüzde 9.5 olan faiz oranları 2 puan inerek 7.5 olarak uygulanacak. Kredi üst limitlerinde de değişiklik yapılarak 350 bin TL’den 500 bin TL’ye çıkarıldı. Taşıt kredisi limitleri ise 1 milyon TL’den 1.5 milyon TL olarak belirlendi. Halkbank’tan kredi kullanıp takibe düşen esnafa da 6 ay geri ödemesiz 36 aya kadar vadeyle, yüzde 4 faizle kredi imkanı sağlandı.

ESNAFA DESTEK PAKETİ DETAYLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her dönemde olduğu gibi salgın ve savaş şartlarının önümüze çıkardığı zorlu süreçte de esnaf ve sanatkarlarımızın yanında olduk olmayı da sürdürüyoruz. Desteklerimizde kadınlarımıza ve gençlerimize de ayrı yer veriyoruz. Geçtiğimiz yılın mart ayında başlattığımız ‘Kadın Girişimci Kredisi’nden 140 bin kadınımız yararlanarak 17 milyar liranın üzerinde bir kaynak kullanmıştır. Gençlerimiz için çeşitli isimler altında başlattığımız girişimci kredilerinden 52 bin kişi 10 milyar liralık bir kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Şimdi de Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına atıfla başlattığımız yeni bir kredi destek paketiyle esnaf ve sanatkarlarımızın karşısındayız.

Esnafımız için Halkbank vasıtasıyla 60 ay vadeyle ve yüzde 7,5 faiz oranıyla istifade edebilecekleri 100 milyar liralık bir kredi kampanyası başlatıyoruz. Sadece bununla kalmıyor, kredi üst limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, iş yeri edindirme ve taşıt kredisi limitlerini de 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya yükseltiyoruz.

Genç girişimcilerimizin sıfır faizli kredi limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, yaş sınırını da 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan kredi kullanıp da takibe düşen esnaflarımıza 6 aya kadar geri ödemesiz 36 aya kadar vadeli yüzde 4 faizli krediyle borcunu tasfiye imkanı sağlıyoruz. Tüm bu kolaylıkların esnafımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Bakan Nureddin Nebati, Kabine toplantısından çıkan kredi müjdesinden hemen sonra açıklamada bulundu: ”Bu memleket için üreteni desteklemek temel hedefimizdir. Bu kapsamda, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında esnaf ve sanatkarlarımıza toplam 100 milyar lira tutarında kredi kullandıracağız. Esnafımızın hizmetine sunulacak krediler, 60 ay vadeye kadar uygun taksitlerle ve yüzde 7,5 faiz oranı ile kullandırılacaktır. Kredilerin şahıs üst limitlerini de 500 bin liraya yükseltiyoruz. Buna ek olarak, İş yeri Edindirme ve Taşıt Kredi limitini de 1,5 milyon liraya yükseltiyoruz.” ifadelerini kullandı.

PALANDÖKEN: ENFLASYONUN DÜŞMESİNE KATKISI OLACAK

Öte yandan TESK Başkanı Bendevi Palandöken destek paketi hakkında konuştu. Palandöken, yeni paketin esnafa nefes aldıracağını ifade ederek “Krediler 60 ay süreli. Dolayısıyla piyasaya hareketlilik getirecek. Enflasyonun düşmesine de katkısı olacaktır. Sadece yeni kredi alacaklara değil, alıp da ödeyememiş olanlara da yüzde 4 faizle 36 ay süreyle kredi veriliyor. Genç girişimcilere faizsiz destek var. Bugüne dek 1 milyon 300 bin esnaf krediden yararlandı. Ülkede 15 milyon kişi bundan etkilenecek” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.