Esnaf hibe desteği ödemeleri için başvurular yarın başlıyor!

Pandemi döneminde sıkıntılı güler geçiren esnaf için sağlanacak olan 3 ila 5 bin liralık hibe desteği müracaatları 25 Mayıs'ta başlıyor. Müracaatlar e-devlet üzerinden yapılabilecek. Esnaf hibe desteği şartları neler? haberimizde.
Takip et
Esnaf hibe desteği ödemeleri için başvurular yarın başlıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yapılan Kabine toplantısının sonrasında esnafa destek paketini açıklamış ve meslek gruplarına göre 3 bin TL ile 5 bin TL arasında hibe desteği sağlayacaklarını duyurmuştu.

1.4 MİLYON ESNAF FAYDALANACAK

Ticaret Bakanlığı da 1.4 milyon esnafa 4 milyar 622 milyon lira hibe desteğinin müracaat, ödeme şartlarına ilişkin detaylarını netleştirdi. Bakanlık tarafından tespit edilen iki ayrı grup için 3 bin ila 5 bin lira ödeme yapılacak. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, hibe desteğinden 17 Mayıs’tan önce vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş kişilerin faydalanabileceğini söyleyerek, 1 ay sürecek müracaatların 25 Mayıs’ta başlayacağını ifade etti.

OYUNCUYA DA HAMALA DA DESTEK

Hibe desteği listesinde yüzlerce meslek grubu bulunuyor. Üç bin liralık hibe desteğinden, bağımsız aktrist, dublörler, hamallık yapanlar, valeler, bestekâr, heykeltıraş, ressam, karikatürcü, gravürcü, ebru sanatçısı gibi bireysel sanatçılar, ayakkabı boyacıları, arzuhalciler de faydalanacak. Hibe desteklerinde turizm sektörü ve yiyecek içecek sektöründe alkollü, alkolsüz ayrımına gidilmedi. Hibe desteği listesi bakanlık sitesinde yayımlandı.

KİMLER 5 BİN TL ALACAK?

Dans pistleri, diskotekler, nikah salonları, kaplıca, spa merkezleri, atış poligonları, gazino, gece kulübü, taverna, diskotek, sinemalar, düğün, balo ve kokteyl salonlarının işletilmesi, plaj alanlarının işletilmesi, fayton ve bisikletle yolcu taşımacılığı, hamam, sauna gibi yerlerin faaliyetleri, zayıflama salonu, masaj salonu, solaryum gibi yerler, form tutma ve vücut geliştirme salonlarının faaliyetleri, eğlence parkları, spor tesislerinin işletilmesi, bilardo salonlarının faaliyetleri, öğrenci ve işçi yurtları, pansiyonlar ve odası kiralanan evlerde yapılan konaklama faaliyetleri, büro destek hizmetleri, bar, meyhane ve birahanelerde içecek sunum faaliyetleri vb.

3 BİN TL’LİK HİBE DESTEĞİ

Oyuncu ajansları, şoför, gemici, dil, muhasebe kursları, kurs ve etüt merkezleri, yazılım ve bilgisayar dersi veren kurslar, mankenlik, modelistlik, stilistlik kurslarının faaliyetleri, özel kreşler, çocuk kulüpleri, tiyatro dekor ve malzemelerinin kiralanması, dikiş, nakış, güzellik, kuaförlük, berberlik kurslarının faaliyetleri, kendi hesabına çalışan valeler, hamallık hizmetleri, yazar, bestekâr, heykeltıraş, ressam, karikatürcü, gravürcü, ebru sanatçısı, pizzacılar, tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla şekerleme perakende ticareti yapanlar, reklamcılık hakkında fotoğrafçılık faaliyetleri, ayakkabı boyama hizmetleri, dondurma üretimi, lokaller (alkollü-alkolsüz), dondurmacılar, fotoğrafçılar, çorbacılar, fast-food’lar vb.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.