adplus-dvertising

Eskişehir’de vaka sayısı artınca konser, tiyatro gibi birçok etkinlik iptal edildi!

Eskişehir’de yükselen vakalar sonrası Valilik, toplu etkinlikler için maske, mesafe ve hijyen uyarısı yaparak, Büyükşehir Belediyesi ise ocak ayında düzenlenmesi planlanan sergi, tiyatro ve konser organizasyonlarının iptal edildiğini açıkladı.
Takip et
Eskişehir’de vaka sayısı artınca konser, tiyatro gibi birçok etkinlik iptal edildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı koronavirüs risk haritasında son 1 aylık süreçte 900 bin nüfusa sahip Eskişehir, 3 defa vaka oranı en çok artan iller arasında yer aldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sosyal medyadan açıkladığı son verilerde de Eskişehir’in vaka oranı 100 bin kişide 335,72 seviyesinden 23,07 artışla 358,79’a yükseldi. En az iki doz aşı olan 18 yaş ve üzeri kişilerin oranı ise Eskişehir’de yüzde 85 olarak açıklandı. Hem vaka artışı hem de test yaptırmak isteyenler sebebiyle özellikle Eskişehir Şehir Hastanesi, Yunus Emre Devlet Hastanesi ve Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde uzun kuyruklar oluştu.

‘MAALESEF 40 DAKİKA BEKLEDİM’

Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki kuyrukta test sırası bekleyen Sinem Gençsoy “Bütün eklemlerim ağrıyor, başım ağrıyor. Test olmaya geldim” şeklinde konuştu. İran uyruklu üniversite öğrencisi Amir Ali de eşinin verdiği testin pozitif çıkması üstüne hastaneye geldiğini söyleyerek “Dün de eşim geldi, maalesef 40 dakika yukarıda bekledi. Eşim pozitifti, benim 5 gün geçti şükür bir şeyim yok. Üçüncü aşımı oldum. Belirtim yok ama önlem maksadıyla geldim” diyerek konuştu.Eskişehir’de vaka sayısı artınca konser, tiyatro gibi birçok etkinlik iptal edildi!

1 HAFTADA 5 BİN 807 KİŞİ ARTTI

Bakanlık verilerine göre, 27 Aralık’ta evlerinde koronavirüs tedavisi görenlerin sayısı 8 bin 678 iken, 1 haftada bu sayı 14 bin 485 kişiye ulaştı. Şehirde günlük pozitif vaka sayısı 1200’ün üstüne çıkarken, koronavirüs tedavisi sağlayan 3 hastanede 93’ü yoğun bakım, 32’si entübe toplam 367 kişinin tedavisi sürüyor. Salgının ortaya çıktığı geçen sene mart ayından bu yana 27’si son 1 haftada olmak üzere 1782 kişi koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi.

VALİLİK YENİ TEDBİRLERİ DUYURDU

Eskişehir Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, vaka sayılarındaki artış hızı sebebiyle yeni önlem kararları alındığını açıkladı. Valilikten yapılan açıklamada “Vaka sayılarındaki artış hızı nedeniyle yapılan değerlendirme neticesinde; kamu ve özel kurum/kuruluşlar, eğitim kurumları ile restoran, kafe, otel, tiyatro, sinema, konser salonları, alışveriş merkezleri ve benzeri yerlerde ve bütün toplu etkinliklerin yapıldığı alanlarda Covid-19 pandemisi virüsünün yayılım hızının düşürülmesi maksadıyla maske, mesafe, hijyen kurallarına uyulması hususunda kurum kuruluş yetkililerince lüzumlu önlemlerin alınmasına ve vatandaşlarca azami hassasiyet göstermeleri gerektiğine Sağlık Bakanlığı COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi doğrultusunda alınması gereken bütün önlemlerin uygulanmasına ve önlemlerin uygulanmasına yönelik denetimlerin Kaymakamlıklarca yaratılan denetim ekipleri tarafından eksiksiz biçimde yerine getirilmesine karar verildi” dendi.

BELEDİYEDEN DE AÇIKLAMA

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ise ocak ayında yapılması gereken sergi, tiyatro ve konser etkinliklerinin vaka artışı sebebiyle iptal edildiğini duyurdu. Belediye duyurusunda “Şehrimizde artış gösteren vaka sayıları göz önünde bulundurularak Senfoni Orkestramızın ve Şehir Tiyatrolarımızın ocak ayı etkinlikleri ile sergi açılışlarımız iptal edilmiştir. Salgından korunmak için maske, mesafe ve hijyen kurallarına hassasiyetle uymanızı rica ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

‘KORONA OLMAYAN KALMADI, ŞEHİR DÜŞTÜ’

Eskişehir’de artan koronavirüs vakaları endişe oluştururken, virüs bulaşan ya da temaslı olarak evlerinde tedavi görenler duygularını sosyal medyadan paylaştı. Bir internet kullanıcısı artan vakaları ‘Eskişehir’de corona olmayan kalmadı resmen şehir düştü’ ifadeleriyle dile getirirken, başka bir kullanıcı ise ‘Eskişehir’de o kadar çok korona var ki 3 kişiden ayrı ayrı temaslıyım’ diyerek yazdı.

HES HARİTASI: ÇOK YÜKSEK RİSKLİ BÖLGE

Yaşam Eve Sığar (HES) risk haritasında Eskişehir’in neredeyse hepsi ‘çok yüksek riskli bölge’ olarak işaretlendi. Bakanlığın daha önce kırmızı, mavi ve yeşil olarak tanımladığı yoğunluk haritası ise programdan kaldırıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.