Eskişehir’de 5 Bin Yıllık İskeletler Bulundu

Eskişehir’in Seyitgazi ilçesine bağlı Küllüoba Höyüğü’nde yürütülen arkeolojik işlemlerde, M.Ö. 3 bin yıllarına dayanan bir taş mezar bulundu. Yapılan kazı sonucunda mezarın içerisinden 13 yaşlarında bir kız ve 35 yaşlarında bir erkeğe ait 2 farklı iskelet kalıntıları ortaya çıktı.

Küllüoba Höyüğü çalışmaları, 1996 senesinde Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü izniyle Yenikent Mahallesi bölgesinde Prof. Dr. Turan Efe öncülüğünde yürütülmeye başlandı. 23 yıldır devam eden çalışmalarda, hayvan kemikleri, eski yerleşim yerleri ve çeşitli tarihi eserler bulundu. Çalışmalar, Tunç Çağı’na ait kültürel değerlerin verilere dökülebilmesi adına önemli gelişmelere yol açtı.


KAZILAR 23 YILDIR DEVAM EDİYOR

Höyük, yerleşim şekli bakımından, farklı büyüklüklerdeki avlular etrafında sarılı bitişik evlerden oluşturulmuş. Bölgede şimdiye dek toplam 15 mezar ortaya çıkarıldı. Kazılar esnasında ortaya çıkan taş mezarda, 2 farklı iskelet bulundu. 5 bin yıllık olduğu saptanan iskeletlerden birinin 13 yaşlarındaki bir kız çocuğuna, diğerinin de 35 yaşlarındaki bir erkeğe ait olduğu saptandı. Kız çocuğunun kafa tasında derin bir yara izi belirlendi ve çocuğun öldürüldüğüne kanaat getirildi. Diğer erkeğin de kafasındaki yara dikkate alınınca aynı sebepten öldükleri ve aynı mezara gömüldükleri tahmin edildi.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı