Eski Hazro Müftüsüne Cinsel Saldırı Suçundan 26 Yıl Hapis Cezası

Eski Hazro Müftüsü İsmail Kaya, bir kadına cinsel saldırı gerçekleştirdiği gerekçesi ile yargılandığı davada, 26 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Eski Hazro Müftüsüne Cinsel Saldırı Suçundan 26 Yıl Hapis Cezası
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Eski Hazro Müftüsü İsmail Kaya hakkında, kadın çalışana cinsel saldırı gerçekleştirdiği gerekçesi ile dava açıldı. Görevinden alınan İsmail Kaya, yargılandığı davada 26 yıl 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılarak tutukalndı.

Birgün’de yer alan habere göre, Diyarbakır’da bulunan Hamidiye Kız Kur’an Kursu Yatılı Hafızlık Külliyesi sorumlusu olan H.Y., kendisine cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesi ile eski Hazro Müftüsü İsmail Kaya hakkında suç duyurusunda bulundu. H.Y., 29 Mayıs tarihinde yaptığı suç duyurusunda, “İsmail Kaya’nın evli olmasına rağmen kendisi ile evlenmek istediğini, Ramazan ayının ilk haftasında sanık İsmail Kaya ve kardeşi ile görüştüğünü sonrasında ise sanığın kendisini zorla araca bindirdiğini ve cinsel saldırıya uğradığını.” ifade etti. Bu suç duyurusu üzerine İsmail Kaya, 30 Mayıs’ta gözaltına alındı. İsmail Kaya, kendisine yöneltilen bu iddiaları reddetti ve H.Y. de, İsmail Kaya’nın yakınları tarafından tehdit edildiği için 31 Mayıs tarihinde şikayetini geri çekti. Şikayet geri çekilmesi üzerine İsmail Kaya aynı gün içerisinde serbest bırakılırken, olay sosyal medyada büyük yankı uyandırdı ve HDP bu konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, kendi yürüttüğü soruşma kapsamında, H.Y. ve İmail Kaya’yı görevlerinden ihraç etti. Şikayetin geri çekilmesine rağmen, Diyarbakır Savcılığı, İsmail Kaya hakkında, ‘Zincirleme sureti ile şantaj’, ‘Zincirleme sureti ile cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ‘Zincirleme sureti ile nitelikli cinsel istismar’ suçlarından dava açtı.

WHATSAPP MESAJLARINA YER VERİLDİ

Dosyada İsmail Kaya’nın atmış olduğu, “Yarın otele gel desem gelmek zorunda olduğunu biliyorsun değil mi? Evlenmeye de zorlarım bunu da biliyorsun değil mi? Bunu sakın unutma seni asla bırakmayacağım, Allah şahidim olsun ne müftülük, ne imamlık, ne günah, ne rezillik, ne görev, ne şeref, ne haysiyet umurumda bile olmayacak. Zaten Rabbim’e secde bile edemiyorum artık daha neyi kaybedeyim.” şeklindeki Whatsapp mesajına da yer verildi.

Davanın 28 Kasım’da görülen karar duruşmasında, mahkeme heyeti Kaya hakkında; ‘Zincirleme sureti ile şantaj’, ‘Zincirleme sureti ile cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ‘Zincirleme sureti ile nitelikli cinsel istismar’ suçlarından, 26 yıl 2 ay 15 gün hapis cezası verildi ve Kaya tutuklanarak cezaevine göndeirldi.

  • dava
  • diyarbakır
  • müftü
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.