Eski Fotoğrafları Canlandıran Deep Nostalgia nasıl yapılır ve nasıl kullanılır?

MyHeritage deepfake teknolojisi kullanarak eski fotoğraları canlandıran bir uygulamayı hizmete sundu. Deep Nosyalgia sayesinde fotoğraflarınız canlanıyor, göz kaş ve ağız hareket edebiliyor. Sosyal medyanın yeni uygulaması olan Deep Nostalgia yoğun ilgi görüyor. Peki, Deep Nostalgia nasıl kullanılır, ücretli mi? Deep Nostalgia ile fotoğraflar nasıl hareketlendirilir? Deep Nostalgia indir!
Takip et
Eski Fotoğrafları Canlandıran Deep Nostalgia nasıl yapılır ve nasıl kullanılır?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

25 Şubat’tan bu yana yalnızca ilk 48 saatte 1 milyondan fazla fotoğraf canlandırılmış. Deep Nostalgia, MyHeritage’daki en yeni AI tabanlı fotoğraf aracı. Ondan önceki MyHeritage Photo Enhancer (yukarıda bahsettiğim çözünürlük yükseltme özelliği) ve MyHeritage In Color (siyah beyaz fotoğrafları renklendiren ve soluk renkleri yeniden canlandıran özellik) adlı 2 özellikle de oldukça sevilmiş ve ilgi görmüştü.

DEEP NOSTALGİA NEDİR, KİMİN?

Yeni geliştirilen bir uygulama olan Deep Nostalgia sayesinde fotoğraflarınız canlanıyor, göz kaş ve ağız hareketlerinde bulunarak sanki gerçekten hareket ediyormuş hissi uyandırıyor. Uygulamada genellikle hayatını kaybetmiş kişilerin fotoğrafları kullanılıyor. Soy bilimi sitesi MyHeritage deepfake teknolojisi kullanarak fotoğrafınızı canlandıran bir uygulamayı hizmete sundu. Siteye yüklediğiniz hayatını kaybetmiş akrabalarınızın fotoğraflarıyla onları canlı gibi hareket ettiren uygulama ücretsiz.

İsrailli şirket ‘Deep Nostalgia’ adını verdiği uygulamasına deepfake videoların kötüye kullanılmaması için ses özelliğini dahil etmemeye karar vermiş. Şirket bazılarının ‘ürkütücü‘, bazılarınınsa ‘büyülü‘ bulacağı uygulamasının nostaljik amaçla yapıldığını belirterek, kullanım amacının ‘sevgili atalarınızı hayata döndürmek için‘ olduğunu ifade etti. Android veya iOS model telefonlarınızdan uygulama mağazalarından Deep Nostalgia’yı indirebilirsiniz. Giriş yapmanız dahilinde istediğiniz fotoğrafı sisteme yükleyip canlandırabiliyorsunuz.

Soy bilimi sitesi MyHeritage tarafından kullanıma sunulan Deep Nostalgia hizmeti, hareketsiz fotoğrafların hareket etmesini sağlıyor. Aslına bakacak olursanız bu teknoloji en basit şekilde günümüzde iOS kullanıcıların alışık olduğu live fotoğraf formatı olarak açıklamak mümkün. Sadece bu yazılımın farkı herhangi bir fotoğrafı hareket ettirme özelliğine sahip olması. Deep Nostalgia fotoğrafların hareket ettiği etkisini yaratmak için D-ID’den lisanslı AI kullanıyor.

Program fotoğraflara yüz hareketleri eklemek için önceden kaydedilmiş sürücü videolarını kullanıyor ve bu sayede söz konusu hareketsiz fotoğrafın hareket etmesini sağlıyor. Deep Nostalgia’nın kullanıma sunulmasının amacı ise kullanıcılarına ölen sevdiklerini yeniden hareket ederken gösterebilmek. Ancak oluşturulan videolarda ses yok. Bunun nedeni ise şirketin kötü oluşturulan videoların kötü amaçlı kullanılmasının önüne geçmek istemesi.

DEEP NOSTALGİA NASIL KULLANILIR?

Android veya iOS model telefonlarınızdan uygulama mağazalarından Deep Nostalgia’yı indirebilirsiniz. Giriş yapmanız dahilinde istediğiniz fotoğrafı sisteme yükleyip canlandırabiliyorsunuz.

İlgili sitede Fotoğraf Yükle’ butonuna basarak dilediğiniz görseli canlandırabilirsiniz. 30 saniye süren yükleme işleminin ardından sistemin algıladığı insan yüzleri, sağa sola hareket eden ve gülümseyen bir videoya dönüştürülüyor. Fotoğrafları videoya çevirme işlemi için siteye üye olmak gerek gerekiyor. Üyelik işleminin ücretsiz olduğunu fakat 15 dönüştürme işleminden sonra sitenin ücret istediğini belirtelim. Dilerseniz web sitesi yerine MyHeritega’ın Apple Store ve Google Play Store mobil uygulamalarını yükleyerek de gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazılımı denemek isteyen kullanıcıların yapması gereken ise MyHeritage’da ücretsiz bir hesap açarak bir fotoğraf yüklemeleri. Ardından süreç otomatik olarak işliyor. Ayrıca geliştirilen yazılımın son derece güvenli olduğunu ve oluşturulan fotoğrafların üçüncü şahıslarla paylaşılmadığını belirtmekte de fayda var. Sitenin ana sayfasında “kayıt tamamlanmadan yüklenen fotoğraflar gizliliğinizi korumak için otomatik olarak silinir” yazan bir mesaj yer alıyor.

Öncelikle MyHeritage’ın internet sitesinde Türkçe seçeneğinin bulunduğunu ve bu nedenle dil engelinden endişe etmeye gerek olmadığını belirteyim. Sitedeki Deep Nostalgia hizmeti tamamen ücretsiz. İlgili sayfaya girdiğinizde doğrudan fotoğraf yükle butonuyla karşılaşıyorsunuz. Sürükleyerek veya seçerek portre fotoğrafları yükleyebiliyorsunuz. Fotoğraflarda birden fazla insanın yer alması engel teşkil etmiyor. Fotoğraf yüklendikten sonra, görüntüde tek tek tespit edilen yüzler arasından bir yüz seçip onun canlandırılmasını sağlayabiliyorsunuz. canlandırmak için bir yüz seçebilir.

Yüklemenin ardından platforma üye olmanız isteniyor. Google veya Facebook hesabınızla üye olabiliyorsunuz. Fotoğrafların canlandırılması genellikle 10-20 saniye sürebiliyor ama sistem tarafından seçilen hareket sürücüsü uzunsa bir dakika gibi sürelere de uzayabiliyor. Yaratılan videoları sosyal medyada da paylaşabiliyorsunuz.

DEEP NOSTALGIA FOTOĞRAF CANLANDIRMA UYGULAMASI ÜCRETLİ Mİ?

Bir fotoğrafta birden fazla yüz için işlem yapılabiliyor. MyHeritage Fotoğraf Geliştirici’den geçirilen fotoğraflara uygun en iyi sürücü seçiliyor, sonra her bir yüzü gülümsetip göz kırptıran ve hareket ettiren kısa video animasyonu üretiliyor.

MyHeritage web sitesi üzerinden yükleyeceğiniz fotoğraflardaki yüzleri belirleyerek onlara gerçekçi mimikler ve hareketler katan hizmet, bu fotoğrafları hareketlendirerek canlandırabiliyor. Aynı anda birden fazla yüzü de algılayabilen Deep Nostalgia, ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Ancak servisi kullanabilmeniz için üye olmanız gerekiyor.

Aynı anda birden fazla yüzü de algılayabilen Deep Nostalgia, ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

İlk 10 fotoğraf canlandırma işleminin ücretsiz olduğunu, daha sonra sitenin ücret istediğini belirtelim.

DEEP NOSTALGIA ESKİ FOTOĞRAFLARI NASIL CANLANDIRIYOR, HAREKETLENDİRİYOR?

Bu canlandırma teknolojisi derin öğrenme destekli canlandırma konusunda uzman olan D-ID’den lisanslanmış. Bu özel canlandırma teknolojisi, gerçek insanların önceden kaydedilmiş hareket dizilerini şablon olarak kullanıyor. Bu şablonlardan faydalanarak animasyondaki hareketleri yönlendiriyor. Bu şablonlara hareket sürücüleri adını veriyorlar. Her yüz için baktığı yöne göre tercih edilen bir hareket sürücüsü yapay zeka tarafından otomatik olarak seçiliyor ve ardından fotoğrafa sorunsuz bir şekilde uygulanıyor. Elinizdekiler bulanık veya düşük çözünürlüklü fotoğraflar bile olsa bu, videonun yaratılmasına engel değil. En iyi sonuçları elde etmek üzere MyHeritage Photo Enhancer (MyHeritage Fotoğraf Geliştirici) kullanılarak fotoğrafların çözünürlükleri yükseltiliyor. Böylece hareketlendirilmeye hazır hale getiriliyorlar.

DEEP NOSTALGIA UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR?

MyHeritage’in www.myheritage.com.tr  internet adresine girerek ana sayfada yer alan ‘Fotoğraf Yükle’ butonuna basarak dilediğiniz görseli canlandırabilirsiniz. 30 saniye süren yükleme işleminin ardından sistemin algıladığı insan yüzleri, sağa sola hareket eden ve gülümseyen bir videoya dönüştürülüyor. Dilerseniz videoyu ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Fotoğrafları videoya çevirme işlemi için siteye üye olmak gerek gerekiyor.  Dilerseniz web sitesi yerine MyHeritega’in Apple Store ve Google Play Store mobil uygulamalarını yükleyerek de gerçekleştirebilirsiniz.

ESKİ FOTOĞRAFLARI CANLANDIRMA UYGULAMASI İÇİN TIKLAYIN

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.