Eski CIA Ajanı İntikam Almaya Geliyor

16 sene önce deşifre edilen ve görevinden ayrılmak zorunda kalan eski CIA ajanı Valerie Plame, ABD Kongresi’ne adaylığını koydu ve, “Başkan, sizden hesap sormaya geldim.” dedi.

ABD Başkan Yardımcısı olan Dick Cheney’in özel kalem müdürü Scooter Libby tarafından 2003 yılında gerçek kimliğini sızdırılması sonucu görevinden uzaklaştırılan Valerie Plame, ABD Kongresi’ne adaylığını açıkladı. New Mexico’dan adaylığını açıklayan Plame, bunu çektiği video ile duyurdu.

Videoda bir aracı kullandığı görülen eski ajan, aracı sürerken kendi hayatından bilgiler veriyor. Plame CIA’deki görevini “Görevim, haydut devletlerin ve teröristlerin nükleer silah edinmelerini engellemekti.” ifadesi ile anlatırken daha sonra ailesine değiniyor.

Kendi hükümetinin ihaneti ile ülkesine ettiği hizmetin kısa sürdüğüne de değinen Plame, Libby’nin kimliğini eski ABD Büyükelçisi olan eşi Joseph Wilson’dan intikam almak için deşifre ettiğini söylüyor.

Videonun sonuda drift yaparak arabayı durduran Plame, arabadan inince “Başkan sizden hesap sormaya geldim.” diyor. Plame ayrıca ABD’de kadın hakları, sağlık hizmetleri ve ulusal güvenlikte zayıflama olduğunu düşündüğü için Kongre’de bir koltuk yarışına girmeye karar verdiğini belirtiyor.

Plame’in kimliğini deşifre eden Libby, Gerorge Bush hükümetinde görev alıyordu. ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz sene Libby’i affetmişti.

Eski CIA ajanı Valerie Plame’in adaylığını açıkladığı aksiyon filmi fragmanına benzetilen videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=ICW-dGD1M18​

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı