Eski Bira Fabrikası Binaları Diyanet’e Devredildi

Bomonti Bira Fabrikası’nın birer parçası olan taşınmazlar Diyanet’e tahsis edildi.

artıgercek.com’dan Rıfat Doğan’ın haberine göre İstanbul’un önemli simgelerinden biri olarak gösterilen Bomonti Bira Fabrikası’nın son binalarının Diyanet’e devredileceği belirtildi. 1890 yılında Feriköy’de kurulan Bomonti Bira Fabrikası ve ona ait binalar ‘Korunması gereken kültür varlığı’ statüsüne alınarak tescil edilmişti.

İstanbul 2 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararı ile Hazine Maliyesi’ne ait olan Bomonti Bira Fabrikası’nın parçası olan ‘Eski Malt Binası’, ‘Eski Silo’, ‘Eski Arpa Temizleme Binası’ ve ‘Eski Kazan Dairesi’ Diyanet İşleri Bakanalığı’na tahsisine onay verildiği belirtildi.

YERLERİNE: OTOPARK, MESCİT VE YURT

Haberin içeriğine göre, 13 Haziran tarihinde kurulun, mimar Halil Onur’un tescilli yapılarının bulunduğu alana ilişkin hazırladığı ve içinde ‘Mescit, yurt, sergi salonu ve katlı otopark’ bulunan projesini uygun bulduğu ve söz konusu taşınmazların söküm ve yıkımına izin verdiği belirtildi. Haberde, mimar Halil Onur’un daha önce de Gezi Parkı’na yapılması istenen ve halk tarafından tepki gösterilen ‘Topçu Kışlası’ projesinin mimarı olduğu vurgulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı