adplus-dvertising

Eski ABD Başkanı Bush’tan ‘Irak’ gafı

Irak’ın 2003’te işgali sırasında ABD Başkanı olan George W. Bush, katıldığı bir etkinlikte Ukrayna yerine Irak şeklinde konuştu. Bush’un, “Bir adamın Irak’ı tamamen gayrimeşru ve acımasız biçimde işgal kararı” ifadeleri sosyal medyada gündem oldu.
Takip et
Eski ABD Başkanı Bush’tan ‘Irak’ gafı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Irak’ın 2003’te işgal edildiği dönemde ABD Başkanı olan George W. Bush, Dallas’ta katıldığı bir etkinlikte Rusya’nın siyasi sistemini eleştirirken yaptığı gafla kısa zamanda gündem oldu. Bush konuşmasının bir bölümünde, “Bunların neticesi Rusya’da denge ve kontrolün kalmaması ve bir adamın Irak’ı tamamen gayrimeşru ve acımasız biçimde işgal kararı alması oldu” ifadesini kullandı. Ukrayna yerine Irak diyen Bush hemen hatasını fark ederek, “Yani Ukrayna’yı” şeklinde konuştu. Salonda sessizlik olurken, Bush “Irak’ı da… Her neyse” deyince gülüşmeler duyuldu. Bush’un sözleri sosyal medyada da hızla yayıldı ve sadece Twitter’da 3 milyondan fazla görüntüleme aldı.

Eski ABD Başkanı Bush’tan ‘Irak’ gafı

2003’te Bush’un başkan olduğu dönemde ABD, kitle imha silahları olduğunu öne sürerek Irak’ı işgal etmişti. Uzun süren çatışmalarda yüz binlerce insan yaşamını yitirmiş, çok sayıda kişi de evini terk etmek mecburiyetinde kalmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.