adplus-dvertising

Eşinin maaşını alan koca boşanma davasında kusurlu bulundu!

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eşinin maaşını alarak ekonomik şiddet uygulayan eşin boşanma davasında kusurlu kabul edileceğine hükmetti.
Takip et
Eşinin maaşını alan koca boşanma davasında kusurlu bulundu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bursa’da, bir süredir geçimsizlik yaşayan genç çift, karşılıklı boşanma davası açtı. Aile Mahkemesi, eşinin maaşına el koyarak ekonomik şiddet uyguladığını öne süren erkeğin boşanma davasının kabülüne, kadın faydasına ise yoksullak ve önlem nafakasına hükmetti.

Kararı her iki taraf da istinafa götürdü. Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi, kararı onadı. Davacı karşı davalı kadın, karşı davanın kabülü, kusur tespit etmesi ve tazminatların miktarı yönünden kararı temyiz ederken davalı karşı davacı erkek de kusur tespit etmesi yönünden kararı temyiz edince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi.

EMSAL NİTELİĞİNDE KARAR

Emsal özellikte bir karara imza atan Daire, eşin maaşına el koymayı kusur saydı.

Kararda şu şekilde dendi:

“Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle yasaya uygun nedenlere ve özellikle mahkemece kabul edilen ve gerçekleşen kusurlu davranışlarının yanında davalı-karşı davacı erkeğin eşinin maaşını alarak eşine ekonomik şiddet uygulamak suretiyle de kusurlu olduğu ortadadır. Fakat gene de evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına yol açan olaylarda davalı-karşı davacı erkeğin ağır kusurlu olduğunun anlaşılmasına göre, davalı-davacı erkeğin bütün temyiz itirazları yersizdir. Tarafların belirlenen ekonomik ve sosyal vaziyetleri, boşanmaya yol açan olaylardaki kusur dereceleri, paranın alım kuvveti, kişilik haklarına yapılan saldırı ile ihlâl edilen mevcut ve beklenen menfaat dikkate alındığında davacı-karşı davalı kadın faydasına takdir edilen maddi ve manevi tazminat azdır. Açıklanan nedenle, davacı-karşı davalı kadın lehine uygun miktarda maddi ve manevi tazminat takdiri lazımken, yazılı biçimde hüküm kurulması doğru olmayıp, bozmayı gerektirmiştir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.