Eşinin kredi kartını iptal ettiren kocaya tazminat!

Emsal nitelikte bir karara alan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, eşinin işi ve geliri olmadığını bilen kocanın eşinin kredi kartını iptal ettirmesinin manevi tazminatı gerektirdiğine karar verdi.
Takip et
Eşinin kredi kartını iptal ettiren kocaya tazminat!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İçtihat Bülteni’nden alınan bilgiye göre, Aile Mahkemesi’ne başvuru eden Y.B., eşi O.B.’den boşanmak istedi. Davacı kadın, evlilik birliği kurulduktan sonra davalının küfür ve hakaret ettiğini, sadakatsiz davrandığını, toplum içerisinde küçük düşürücü söz ve eylemlerde bulunduğunu iddia etti. Davalı koca O.B.’nin devamlı boşanma isteğini dile getirdiğini ileri sürerek tarafların boşanmalarına, 6 bin TL önlem-yoksulluk nafakası ile 500 bin TL maddi, 500 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verilmesini talep etti. Davalı koca O.B., bütün iddiaları inkâr etti. Kendisinin ilk, davacının ise ikinci evliliği olduğunu, davacının evliliğin ilk gününden itibaren maddi isteklerde bulunmaya başladığını, düğünün hemen sonrasında takılan takıları bozdurarak banka hesabına yatırdığını dile getirdi.

Mahkeme; tarafların beraber aldıkları karar ile ayrı yaşamaya başladıkları, erkeğin eşinin işi ve geliri olmadığını bildiği hâlde kredi kartlarını iptal ettirdiği, giderlerini karşılamadığına dikkat çekti. Boşanmaya sebep olan olaylarda erkeğin tam, kadının ise kusursuz olduğu gerekçesiyle tarafların boşanmalarına, kadın eş faydasına bin TL önlem-yoksulluk nafakası ile 20 bin maddi tazminat ödenmesine, manevi tazminat talebinin ise davacının kişilik haklarına saldırı teşkil eder özellikte kusurlu bir davranışın varlığı ispatlanamadığına hükmetti. Kararın temyiz edilmesiyle devreye giren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kredi kartı iptal ettirmenin kişilik haklarına saldırı niteliğinde olduğuna hükmetti. Dava dosyasını tekrardan değerlendiren Aile Mahkemesi, ilk kararında direndi. Davacı kadın bu kararı da temyiz edince devreye bu kez Yargıtay Hukuk Genel Kurulu girdi.

Emsal özellikte bir karara imza atan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, karısının kredi kartını iptal ettiren kocayı kusurlu buldu,. Kararda şu ifadelere yer verildi: “Eşinin işi ve geliri olmadığını bilen erkeğin, kadının kullanmakta olduğu kredi kartlarını iptal ettirdiği, giderlerini karşılamadığı, bu sebeple kendisini arayan kayınvalidesine ‘manyak karı’ dediği anlaşılmaktadır. Boşanmaya sebep olan olaylarda erkek eşin tam, kadın eşin ise kusursuz olduğu noktasında yerel mahkeme ve özel daire arasında uyuşmazlık bulunmamaktadır. Bu açıklamalar ışığında somut olay incelediğinde, erkeğin kusurlu davranışları sebebiyle kadının kişilik haklarının saldırıya uğradığı belirgin olup, davacı kadın faydasına manevi tazminata hüküm edilmemesi bozmayı gerektirmiştir. O hâlde, Hukuk Genel Kurulunca da benimsenen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi bozma kararına uyulması lazımken önceki kararda direnilmesi usul ve kanuna aykırıdır. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.