adplus-dvertising

Esenyurt’ta cami inşaatı belediye ve kaymakamlığı karşı karşıya getirdi

Esenyurt’ta yapımı devam eden Yıldız Camii, belediye ile kaymakamlığı karşı karşıya getirdi. Caminin alt tarafından bulunan depo kısmı bir markete kiraya verilince zabıta tarafından tahliye edilmek istendi. Market yetkililerinin ihbarı üstüne olay yerine gelen polis ekipleri ile zabıta arasında gerginlik meydana geldi
Takip et
Esenyurt’ta cami inşaatı belediye ve kaymakamlığı karşı karşıya getirdi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İddiaya göre, Esenyurt’ta bulunan ve belediye tarafından yapılmaya henüz devam eden Yıldız Camii inşaatının altında bulunan boş dükkan kaymakamlık tarafından bir firmaya kiralandı. Kiralanan alana dün işletmeciler tarafından malzeme konulmak istendi. Vaziyetin hukuksuz olduğunu, İlçe Müftülüğü ve Kaymakamlığın yetkisi dışında işlem yaptığını savunan belediye ekipleri, zabıtayla beraber tahliye işlemi başlattı. Zabıta araçları dükkana girilmemesi için park edildi. Olay yerinde belediye ekiplerini çok sayıda polis karşıladı.

Esenyurt’ta cami inşaatı belediye ve kaymakamlığı karşı karşıya getirdi

Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Günerhan ile ilçe emniyet müdürlüğü ekipleri uzun zaman konuyla alakalı tartıştı. Zabıta ekiplerinin dükkana giriş çıkış yapılmaması için öne park ettiği araçlarda polis ekiplerince göreve yapmaya direndiği gerekçesiyle otoparka çekildi.

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Günerhan, “Esenyurt Belediyesi tasarrufunda olan inşaatı devam eden Yıldız Camii ve aş evi projesi burası. Bu proje daha tamamlanmadı. Yüzde 40-45 aşamasında. Şantiye çalışmaları devam ederken otopark diyerek planlanan yerin müftülük tarafından kiraya verildiği bir şirket ile karşılaştık. Diyanet vakfından kiraladıklarını söylüyorlar. Belediyenin bilgisi dahi olmadan bir firmaya kiraya verildiği ileri sürülüyor. Kiralama ile alakalı firma bir alt yükleniciye kiraya vermiş. Alt yüklenici de kiraladığı yere giremediği şikayeti var. Buna dayanarak araçlarımızı çekiyorlar. Şaşkınlık içindeyiz. Daha şantiyenin güvenliği sağlanmadan, cami inşaatı ile alakalı işler devam ederken aşağıda bir işletme olması akıl alır gibi değil” ifadelerini kullandı.

Esenyurt’ta cami inşaatı belediye ve kaymakamlığı karşı karşıya getirdi

Esenyurt Kaymakamlığı’nda yapılan yazılı açıklamada ise camilerin müştemilatlarının kiralanmasının Diyanet İşleri Başkanlığı yetkisinde olduğu vurgulanarak, “Kaymakamlığımızın 17 Mart 2022 tarihli oluru ile Esenyurt İlçe Müftülüğü Diyanet Vakfı ve UMT Umut Grup arasında gerçekleştirilen sözleşmeye istinaden kiraya verilen, cami müştemilatının en alt katındaki bölüm, depo olarak kullanılmaya başlanmıştır. Esenyurt Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından 20 Mayıs 2022 Cuma günü kiracı faaliyetlerine; yasal dayanak teşkil edecek herhangi bir belge ve gerekçe gösterilmeksizin engel olunması üstüne, kiracı tarafından Polis Merkez Amirliğine şikayette bulunulmuştur. İlçemiz Müftülüğünün, belediye zabıtasının müdahalesi sebebiyle meydana gelen kiracı mağduriyetinin engellenmesi talebi üstüne, Kaymakamlığımızca olay yerine kolluk gücü sevk edilerek, belediye görevlileri uzaklaştırılmış ve lüzumlu tedbirler alınmıştır” dendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.