adplus-dvertising

Eşek büyük baş mı, küçük baş mı? Yargıtay kararını verdi…

Yargıtay 6. Ceza Dairesi emsal nitelikli bir karar verdi. Gündüz vakti, ağılın önünde bağlı olan sahipli eşek çalındı. Yargılamada eşeğin küçükbaş ya da büyükbaş olup olmadığı münakaşaları gündeme geldi. Seneler süren davaya son noktayı koyan Yargıtay 6. Ceza Dairesi, eşeğin büyükbaş hayvan olduğuna hükmederek, sanığın ‘nitelikli hırsızlık’ suçundan cezalandırılması gerektiğine karar verdi. Sanık, 2 sene 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. İşte enteresan olayın ve Yargıtay’ın kararının ayrıntıları!
Takip et
Eşek büyük baş mı, küçük baş mı? Yargıtay kararını verdi…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Köyde bir ağılın önünde bağlı olan eşek, kimliği belirsiz kişilerce çalındı. Olayı soruşturan jandarma ekipleri, eşek hırsızını gözaltına aldı. Hırsızlık şüphelisi genç hakkında ‘nitelikli hırsızlık’ suçundan Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkemede eşeğin; büyükbaş mı yoksa küçükbaş mı? olduğu yönündeki münakaşalar meydana geldi. Mahkeme, sanığı 2 sene 1 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanık avukatı kararı temyiz edince devreye Yargıtay 6. Ceza Dairesi girdi. Daire mensupları, olayın nitelikli hırsızlık olup olmadığını tartışmak için eşeğin hangi hayvan grubunda olduğunu gündeme taşıdı. Uzun süren münakaşalar sonrası eşeğin büyükbaş hayvan olduğu belirlendi.

Eşek büyük baş mı, küçük baş mı? Yargıtay kararını verdi…

EŞEĞİ ÇALMAK NİTELİKLİ HIRSIZLIKTIR

İlginç bir karara imza atan Kurul mensupları, sanığın nitelikli hırsızlık olayını gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Kararda, Türk Ceza Yasası’nda (TCK) asıl alınan ‘Yeni suç teorisi’ne göre suçun maddi unsurları; fiil, sonuç, nedensellik bağı, fail, mağdur ve konu’dan oluştuğu hatırlatıldı. TCK’a göre; hırsızlık suçunun konusu, taşınır mal olduğu hatırlatıldı.

Kararda şu şekilde dendi:

“Sahipli hayvan, taşınır mal (eşya) olarak kabul edildiğinden hırsızlık suçunun konusunu yaratabilir. Bu itibarla sahipli eşeğin büyükbaş hayvan olup olmadığının öncelikle açıklığa kavuşturulması lazım. Eşek, tavşan ve benzeri bazı hayvanların büyük yahut küçükbaş hayvan sayılıp sayılmaması hususu tartışmalıdır. Bazı müellifler, 5617 sayılı Yasa’un 2. maddesindeki tanıma göre belirlemek gerektiği görüşündedirler. Bu görüşe göre; ‘Deve, at, eşek, katır, manda, sığır ve bunların yavruları ‘büyükbaş, ‘Koyun ve keçi ile bunların yavruları’ ise; küçükbaş hayvandır. Kimi müelliflere göre ise ‘Sığır, manda, at, deve, deve kuşu ve domuz’ büyükbaş; ‘Koyun, keçi ve tavşan’ ise küçükbaş hayvandır. Tavuk, horoz, ördek, kaz, hindi gibi kümes hayvanları ile, güvercin, arı, köpek, kedi, papağan büyük yahut küçükbaş hayvan değildir. Dairemizin çoğunluğu; Et ve Et Ürünleri Imalat Tesislerinin Çalışma ve Denetleme Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelikteki tanımdan hareketle eşeğin, büyük yahut küçükbaş hayvan olmadığını kabul etmek yerine, her ne kadar 5617 sayılı Yasa yürürlükten kaldırılmış ise de, 5237 sayılı TCK’da da büyük yahut küçükbaş hayvanın çalınması fiili, daha ağır cezayı gerektiren nitelikli hâl olarak kabul edildiğinden sözü edilen Yasa’un tanımından hareketle, sahipli eşeğin büyükbaş hayvan olarak kabul edilmesinin daha isabetli olacağı görüşündedir. Bu açıklamalardan sonra, 12.04.2015 tarihinde, gündüz vakti, ağılın önünde bağlı olan sahipli eşeğin çalınması fiilinin, TCK’nın 142/2-g bendi kapsamındaki nitelikli hırsızlık olarak nitelendirilmesinde hukuka aykırı bir cihet bulunmadığı değerlendirilmiştir. Sanığın TCK’nın 142/2-g, 31/2. maddeleri gereğince 2 sene 6 ay hapis cezası üstünden 5237 sayılı TCK’nın 62. maddesi uyarınca 1/6 oranında indirim uygulandığında netice cezanın 2 sene 1 ay hapis cezası olması lazımken, 1 sene 13 ay hapis cezası olarak tespit edilmesi suretiyle eksik ceza tayini, aleyhe temyiz bulunmadığından bozma sebebi yapılmamıştır. Dosya ve duruşma tutanakları içeriğine, toplanıp karar yerinde incelenerek tartışılan elverişli delillere, gerekçeye ve hakimin takdirine göre, sanık avukatının itirazları yerinde görülmemiştir. Mahkeme kararının onanmasına hükmedilmiştir.”

Eşek büyük baş mı, küçük baş mı? Yargıtay kararını verdi…
Eşek büyük baş mı, küçük baş mı? Yargıtay kararını verdi…
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.