Esed rejimi Suriye’de sivilleri öldürmeye devam ediyor!

Suriye’de Beşşar Esed rejimi ve İran destekli terörist grupların, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içinde bulunan İblin köyüne saldırısında 7 sivil yaşamını yitirdi, 3 sivil yaralandı.
Takip et
Esed rejimi Suriye’de sivilleri öldürmeye devam ediyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Suriye Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarından edinilen bilgiye göre, rejim kuvvetleri, İdlib’in güneyinde yer verilen İblin köyüne karadan karaya atış yapan silahlarla saldırı düzenledi.

Saldırıda birisi kadın, 3’ü çocuk olmak üzere 7 sivil hayatını kaybetti, yaralanan 3 sivil çevredeki hastanelere kaldırıldı.

Öte yandan muhaliflere ait uçak gözlemevinin Rusya’ya ait olduğunu bildirdiği savaş uçakları, sabahın erken saatlerinde İdlib’in güneyindeki Bara, İhsim, ve Mirayan köylerine hava saldırısı düzenledi.

İdlib’deki vaziyet

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017’de gerçekleşen Astana toplantısında İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam’daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 “gerginliği azaltma bölgesi” yaratıldı.

Fakat rejim ve İran destekli teröristler, Rusya’nın hava desteğiyle 4 bölgeden 3’ünü ele geçirip İdlib’e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018’de Rusya ile ateşkesi kuvvetlendirmek için Soçi’de ek mutabakata vardı.

Rusya ve rejim kuvvetleri, Mayıs 2019’da bütün bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde çok sayıda büyük yerleşimi ele geçirdi.

Son olarak Türkiye ile Rusya arasında 5 Mart’ta Moskova’da yeni bir mutabakat sağlandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.