Esed rejimi Şam’da Noel kutlaması yaptı!

Esed rejimi, 5 milyon dolar harcayarak başkent Şam’da Noel kutlaması gerçekleştirirken, 5 milyon Suriyeli ise kamplarda hayatta kalmaya çalışıyor.
Takip et
Esed rejimi Şam’da Noel kutlaması yaptı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Batılı ülkeler salgın nedeniyle Noel etkinliklerini iptal ederken Suriye’de Beşar Esed yönetimi başkent Şam’da Noel kutlaması yaptı. Eski Suriye başbakanlarından Ahmet Toma, Şam’da rejimin 5 milyon dolar harcayıp Batılı Hristiyan ülkelere “İslam’ı boğdum, sizden farkım yok” mesajı verdiğini belirtti. Şam’da gösterişli kutlamalar yapılırken İdlib, Zahteri, Arsal, Tenef, Kamışlı, Haseke, Ezrak, Rakka, Nasib, Rukban ve Cabir gibi mülteci kamplarında 5 milyon Suriyeli zorlu koşullarda ise hayatta kalma mücadelesi veriyor.

VAHŞETİ KUTLUYOR

Ahmet Toma “Suriye’nin başkentinde yaklaşık bir aile ekmek bulmak için üç saat sıra bekliyor. Esed bölgesinde gaz, benzin yok. PKK terörüne Suriye’nin üçte birini teslim etti. Asgari ücret aylık 12 dolar. Halkın yarısı ülkeden kovuldu fakat Nusayri dikta on senelik vahşeti Noel görüntüsü altında kutladı” şeklinde konuştu.

YIKIM, KAMUFLE EDİLİYOR

Ahmet Toma’ya göre Baas rejiminin abartılı kutlamaları onların gerçek karakterini en iyi yansıtan örnek. Esed ve destekçileri tamamen enkaza dönen kentlerde yüzde 90’ı açlık sınırının çok altında yaşamaya mahkûm edilen insanların acılarını yok sayıyor. Noel görüntüsü altında sergilediği vahşeti kutluyor. ‘Bize başkaldıranları nasıl ezdiğimizi görün’ diyor. Ülkede var olan gerçek tabloyu bu yolla gizlemeye ve uluslararası topluma burada her şey normal yalanını belirtiyor.

SOYKIRIM REJİMİ

Baba ve oğul Esed’in darbe ürünü antidemokratik özelliklerinin yanında katliam ve soykırım rejimi olarak görüldüğünü söyleyen Ahmet Toma “Verilen sahte görüntü bu gerçeği saklama çabasıdır. Suriye’de binlerce insan virüs nedeniyle öldü. Rejim, ne ilaç temin etti ne tedavi üniteleri yarattı ne de önlem aldı. Halkının her biçimde ölümünü isteyen bir anlayış egemen. Dikta idaresini sürdürmek ismine her yolu deniliyor” ifadelerini kullandı.

UTANÇ VERİCİ

Suriye yardım kuruluşlarının çatı yapılanması ‘Yardım ve Koordinasyon Birimi ‘ACU’ Başkanı Muhammed Hasno da başkent Şam’da yapılan çılgın kutlamayı “utanç verici” olarak nitelendirdi. Hasno “Esed’in iktidar hırsı 22 milyon insanımızın yaşamını mahvetti. Her yeni sene her zaman yeni şeyler getirebilir ve insanlar daha iyi bir yaşamın hayalini kurar. Fakat Esed bizim hayallerimizi çaldı. Ülkede yükselttiği Noel ağaçlarında milyonların çığlığı asılı. Çocuklarımızın yüzde 44’ü eğitim hakkından mahrum. Bu savaşa bir milyondan fazla kurban verdik. Meydana Gelen onca acıya karşın yapılan masraf kanlı zafer kutlamasından başka mana taşımıyor” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.