Esad ve Hafter, uyuşturucu ticareti yapıyor!

Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa, ülkenin doğusunda bulunan gayrimeşru silahlı güçlerin darbeci lideri Halife Hafter'e bağlı yatırım komisyonunun Suriye'deki Esad rejimiyle uyuşturucu ticareti yürüttüğünü iddia etti.

Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa, resmi sosyal medya hesabı üstünden yaptığı paylaşımda, geçen ay Mısır’ın Port Said şehrinde EGY CROWN adlı bir gemide Bingazi’ye gönderilmek üzere Suriye’den yüklenmiş süt kutularının içinde yakalanan 4 ton uyuşturucuya işaret etti.

Uyuşturucuların saklandığı süt kutularının ABD ve Avrupa Birliği yaptırımlar listesinde bulunan Suriye rejimine yakın bir iş adamına ait olduğunu aktaran Başağa, “Hafter’in Ordu Yatırım Komisyonu’nun uzunca bir süredir Esad rejimiyle iş birliği halinde Libya üstünden bir hava ve deniz koridoru açarak, kanun dışı finansal çıkar elde etmeye çalıştığını” söyledi.

Başağa, “uluslararası finans denetim ve narkotik kurumlarının, Esad rejiminin Suriye üstünden Libya’nın doğusundaki limanların da yer aldığı noktalara uyuşturucu kaçakçılığı yaparak kanun dışı ekonomiyle kendisini finanse ettiğini bildiğinin” altını çizdi.

Libya hükümetinin, İnterpol ile bu konuya ilişkin iletişim halinde olduğunu aktaran Başağa, paylaşımında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve uluslararası toplumu kendileriyle bu eylemleri durdurmak için iş birliğine davet ederken, “eylemsizliğin daha büyük zarara ve terör örgütünün devamlı finansmanına yol açacağı” uyarısını yaptı.

Bölge basınında çıkan haberlerde, Suriye’nin Lazkiye şehrinden Bingazi şehrine ulaşmak üzere yola çıkan Suriye bandıralı geminin, Yunanistan makamları tarafından Aralık 2018’de Girit açıklarında durdurulmasıyla ortaya çıkan baskında ele geçirilen 113 milyon dolar değerindeki uyuşturucu hapın arkasında Suriye rejimine yakın bir iş adamı ve Libya’da Hafter’e yakın bir kişinin olduğu iddiası yer almıştı.

BM’nin Ocak 2020 tarihli raporunda, ülkenin doğusundaki Hafter’in kontrolündeki Bingazi şehrinde kanun dışı aktivitelerin arttığına işaret edilerek, silah ve uyuşturucu ticaretinin hız kazandığı kaydedilmişti.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı