Erzurum’da Adliye Çıkışı Pusu Kurmuşlar: Kalbinden Bıçaklayarak Öldürdü

Erzurum’da bıçaklı kavgadan dolayı mahkemelik olan taraflar, adliye çıkışında cadde ortasında karşılaşınca bıçaklar havada uçuştu. Bıçaklı kavgada taraflardan biri diğerini kalbinden bıçaklayarak öldürdü.

Erzurum’da, 21 Mayıs günü saat 14.00 sıralarında Yakutiye ilçesi Cumhuriyet Caddesi’nde, bıçaklı yaralama suçundan davalık olan taraflar, adliye çıkışı, cadde ortasında karşılaştı. Çıkan bıçaklı kavgada Zafer Çınar (29),İbrahim Hakkı Turgut’u (23) kalbinden bıçaklayarak katletti.

KASTEN ÖLDÜRMEDEN DAVA AÇILDI

MOBESE kameralarına yansıyan olayın sonrasında yakalanan Zafer Çınar, tutuklanarak cezaevine konuldu. Kavgaya karışan ağabeyi Sadri Çınar ise serbest bırakıldı. Kamera görüntülerinin kanıt olduğu olayla alakalı yürütülen soruşturma sonunda 2 kardeş ile ilgili ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası istemiyle Erzurum 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

YARGILAMA BAŞLADI

Dün görülen ilk duruşmaya tutuklu sanık Zafer Çınar, Rize Kalkandere L Tipi Cezaevi’nden, tutuksuz sanık ağabey Sadri Çınar ise Horasan Asliye Ceza Mahkemesi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşma salonunda ise İbrahim Hakkı Turgut’un babası Murat Turgut, şikayetçi olarak hazır bulundu.

“BENİ ÜÇ YERİMDEN BIÇAKLAMIŞTI”

Savunması sorulan tutuklu sanık Zafer Çınar, ölen İbrahim Hakkı Turgut’un abisi İsmail Turgut’un, kendi ağabeyi Sadri Çınar’ı bıçakladığı için davalık olduğunu anlatarak, “İbrahim beraber yiyip, içtiğim arkadaşımdı. Öz kardeşim kadar seviyordum. Abi-kardeş gibiydik. Abimin bıçaklanması olayından önce İbrahim Hakkı Turgut, beni 3 yerimden bıçaklamıştı. Araya babasının ve arkadaşlarının girmesiyle barıştık.

“RESMEN PUSU KURMUŞLAR”

Daha sonra ne olduysa, abisi İsmail, abimi bıçakladı. Duruşması için gittiğimiz adliyede İbrahim bana çakmak fırlattı ve tehditler savurdu. Duruşmadan çıktık, adliyeden yaya olarak ayrıldık. Bizi takip ediyorlarmış. Cumhuriyet Caddesi’ndeki alışveriş merkezi önünde İbrahim Hakkı Turgut ile arkadaşı Muhammed Taha Yalçın bize pusu kurmuşlar.

“BIÇAĞI ÇİMLERİN ARASINA SAKLAMIŞTIM”

Olaydan önce beş katlı binadan düştüm, yoğun bakımda kaldım. Vücudumda 18 kırık vardı. Onlarla uğraşacak vaziyette değildim. İbrahim abime tekmeyle vurdu. Muhammet, ‘bıçağını çek, onları vur’ deyince, ikisi bıçaklarını çekti. Bana savurmaya başladılar. Abimden korktum, ben de çıkardım bıçağı. Adliyeye girerken bıçağı çimler arasına saklamıştım. Çıkışta aldım.

“AYAĞI KAYDI O ANDA BIÇAK KALBİNE SAPLANDI”

Birbirimize bıçak savururken, İbrahim’in ayağı kaydı. O anda bıçak kalbine saplanmış. Takdiri ilahi ben vurmadım, haberim yok. Yere düşünce bıçak saplanmış. Kendimi, iki kişi arasında korudum. Yaptığım meşru müdafaadır. Muhammet de beni bıçakladı. Öldürme niyetim olsaydı, gelen ambulansa ‘ilk onu götürün’ dedim. Sizce ben öldürecek olsam bunları yapar mıyım? Orada Muhammet’i de onu da öldürürdüm. 8.5 aydır cezaevindeyim. Cezaevine girdiğimden beri Yasin okuyorum. Benim kardeşimdi diye, her gece üzülüyorum” diyerek konuştu.

BİR POLİS MEMURU O ANLARA TANIK OLMUŞ

Tanık olan polis memuru da gözlükçüye girdiği esnada birbirine bıçak sallayan 2 kişi gördüğünü ifade ederek, “İki kişi birbirine bıçak sallayarak geliyordu. Ölen kişi savurdu, Zafer kendini geri çekince bıçak isabet etmedi. Ayırmaya çalıştım, bağırdım fakat sesimi duymuyorlardı. Ortam çok kalabalık olduğu için silahımı kullanamadım. Daha sonra Zafer savurunca, İbrahim’in kalbine girdi. Bıçaklandığı anı bizzat gördüm. Daha sonra bıçaklanan kişi yere düştü. Zafer kaçmaya başladı, ben peşinde koştum onu yakaladım” şeklinde konuştu.

“OLAYDA MEŞRU MÜDAFAA VAR”

Zafer Çınar’ın avukatı Ümit Teymuroğlu ise müvekkiline karşı iki kişi tarafından yapılan planlı bir saldırı olduğunu savundu. Müvekkilinin kendisini ve abisini korumak için içgüdüsel olarak hareket ettiğini belirten avukat Teymuroğlu, “Müvekkil, hayat hakkına yapılan bu ölümcül saldırıyı, saldırı ile orantılı olarak defetmek için kendini savunduğu esnada rastgele savurduğu bıçak ile maktul yaralanıyor. Müvekkil hukukun kendine verdiği meşru müdafaa hakkını kullanıyor. Çünkü hukuk hakkın ve haklının saldırıya uğramasına izin vermez” diyerek konuştu.

Mahkeme heyeti, Zafer Çınar’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Öte yandan İbrahim Hakkı Turgut’un bıçaklandıktan sonra yere düştüğü anı gösteren görüntü gün yüzüne çıktı. Görüntüde, bıçaklı saldırıda çevredeki vatandaşların kaçıştığı, Turgut’un bıçaklandıktan sonra bir müddet yürüyüp, yere düştüğü görülüyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı