adplus-dvertising

Erzurum ve Tokat depreminde Ay tutulması!

Son, 581 senenin da en uzun parçalı Ay tutulmasını gene depremler izledi. Türkiye’de önce Erzurum sonrasında Tokat sallandı. Akıllara gene “Tutulma, depremi tetikliyor mu?” sorusu geldi. Uzmanlar “Elimizde bilimsel veri yok, tesadüf” şeklinde konuştu.
Takip et
Erzurum ve Tokat depreminde Ay tutulması!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kasımda Konya’da 5,1, Malatya’da 4,7, Düzce’de 5 ve dün de Tokat’ta 4 büyüklüğünde yaşanan deprem fırtınasının son 581 senenin en uzun Ay tutulması dönemine rast gelmesi “Tutulma ile depremlerin ilişkisi var mı” sorusunu akla getirdi. Fakat, bilim adamlarının depremler ve ay/güneş tutulmaları ilişkisine dair yaptığı incelemeler “Ay, Güneş ve gezegenlerin dizilişiyle depremler arasında ilişki olmadığını” gösterdi.

ORANSAL OLARAK FARK YOK

TÜBİTAK’ın, 1900 ile 2005 tarihleri arasındaki toplam 239 Güneş tutulması ile bu tutulmalardan 10 gün öncesi ve sonrasındaki 6 yahut üstü şiddetteki büyük depremler üstünde yaptığı araştırmada “herhangi bir günün sonrasında” gerçekleşen depremlerle, Güneş tutulmaları dönemlerinde gerçekleşenler arasında oransal olarak hiç bir fark bulunmadığı tespit edildi.

Bu vaziyet, Ay tutulmaları için de geçerli. Var olan Ay tutulmaları, süper Ay, en büyük dolunay vs dönemlerine yakın zamanlarda gerçekleşen büyük depremler ile, senenin rastlantısal olarak seçilen herhangi bir zamanında meydana gelen depremler arasında istatistiksel açıdan bir fark olmadığı belirlendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.