adplus-dvertising

Erzurum Şehir Hastanesi kalp hastalarına şifa oldu

Erzurum Şehir Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği kalp hastalarına şifa oldu. Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’nde yapılan kapalı kalp ameliyatı ile hastalar günlük yaşantılarına daha çabuk dönüyor.
Takip et
Erzurum Şehir Hastanesi kalp hastalarına şifa oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinin 2009 senesinde açılışıyla kurulan ve 2020 senesinde Şehir Hastanesinin açılmasıyla faaliyetlerine devam eden kalp damar cerrahisi biriminde ortalama 5 bine yakın açık kalp ameliyatı yapıldı.

Erzurum Şehir Hastanesi kalp hastalarına şifa oldu

Ortalama günlük 100’e yakın poliklinik hastası bakıldığı klinikte yapılan kapalı kalp ameliyatı ile de hastalar günlük yaşantılarına daha çabuk dönüyor. Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’nde yeni doğan bebeklerden, en ileri yaşlardaki erişkinlere kadar her türlü kalp hastasına tanı ve tedavi olanağı sağlanıyor. Birimde öte yandan, varis, damar hastalıkları, venöz tromboz, venöz yetmezlik, buerger, periferik arter hastalıkları, kalp kapağı protezi, damar genişlemesi, arteriyel embolizm, spontan ekimozlar gibi hastalıkların teşhis, tedavi ve cerrahi müdahaleleri de yapılıyor.

Erzurum Şehir Hastanesi kalp hastalarına şifa oldu

Kalp ve Damar Cerrahisi Doktoru Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Kayğın’ın klinik sorumlusu olduğu merkezde 3 doktor, 4 uzman ve yardımcı personel görev alıyor.

Erzurum Şehir Hastanesi kalp hastalarına şifa oldu

Prof. Dr. Mehmet Ali Kayğın, “Şehir Hastanesinde de ortalama aylık 20 civarında bir açık kalp ameliyatımız oluyor. Bu süre zarfında Numune Hastanesinden bu yana ortalama 5 bine yakın açık kalp ameliyatı yapıldı. Bu ameliyatların içinde mitral kapak ameliyatları, aort cerrahisi, diseksiyon ameliyatları ve onun haricinde de periferik arter hastalıkları, varis, bütün venüs yetmezlik hastalıkları da yapılmakta. Daha sonra bundan 4 sene önce kliniğimiz ile beraber çocuk kalp damar cerrahisi alt iş sahası olan bölüm de başladı. Bir dönem Doktor Mehmet Biçer tarafından bu süreç devam ettirildi. Doçent Doktor Servet Bey tarafından bizim kliniğimizde her türlü konjenital kalp hastalıkları da kliniğimizde yapılmakta. Ortalama günlük 100’e yakın poliklinik hastası bakılıyor. Bu ameliyat daha sonra ortalama 4 seneden bu yana da kalp kapak hastalıkları, konjenital, yetişkin hastalığı da robotik olarak kliniğimizde hizmet verilmekte. Robotik açıdan hizmet veren Ankara’nın doğusundaki tek hastane bizim kliniğimiz. Her türlü minimal invaziv kapak cerrahisi, aort kapak cerrahisi, mitral kapak cerrahisi, alsenda aort ameliyatları kliniğimizde yapılmakta. İki profesör, ben ve Doktor Özgür Bey ve dört uzman arkadaşla beraber bölgemizin ortalama 11 iline hizmet veren bir klinik vaziyetindeyiz. 52 yatağımız var. 12 adet de yoğun bakım yatağımız mevcut. İki adet kalp damar cerrahisi ameliyatı mevcut ve burada her türlü hastalığı, hastalıklar, kalp damar cerrahisini gerektiren bütün cerrahi hizmetleri vermekteyiz” şeklinde konuştu.

Erzurum Şehir Hastanesi kalp hastalarına şifa oldu

Erzurum Şehir Hastanesi kalp hastalarına şifa oldu

Yurt dışından gelenler tarafından da hastanenin çok tercih edildiğini ifade eden Kayğın, “Nahçıvan’dan, Azerbaycan’dan, şehir dışından, sağlık turizmi açısından kalp hastaları, damar hastalarımıza burada hizmet veriyoruz. Sağlık turizmi açısından da hastanemiz ve kliniğimiz bu yönüyle de hizmet vermekte. Başarımız çok yüksek. Çünkü teknolojik açıdan, olanaklar açısından her türlü olanağımız mevcut. Yönetim tarafından da bize bu yönüyle oldukça destek olunmakta. Minimal dediğimiz meme altından ortalama dört, beş santimlik kesilerle mitral kapak cerrahisi, yetişkin konjenital kalp hastalıkları yapılmakta. Bunun dışında yine küçük kesilerle aort kapak cerrahisi ve alsenda aort dediğimiz aorttaki anevrizmalarda küçük kesiyle kliniğimizde yapılmakta. Hastalarımız kapalı ameliyat taktiğiyle daha çabuk iyileşiyor. Hastalarımız göğüs kemiği kesilmediği için günlük yaşantılarına daha çabuk dönebiliyorlar. Rahatlıkla otomobillerini kullanabiliyorlar, emniyet kemerlerini takabiliyorlar. Normalde iman tahtası, göğüs kemiği kesildikten sonra ortalama bir-bir buçuk aylık bir sürede hastalar yan yatamıyorlar. Günlük yaşantılar hep kısıtlanıyor. Ama bu minimal kesiyle hastalar günlük yaşantılarına, konforlarına daha çabuk kavuşuyorlar” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.