Erotoman ne demek? Erotomani Nedir, Tedavisi Var mı?

3. bölüm fragmanı yayınlanan Masumiyet dizisinde Ela'nın takıntılı bir erotoman olmakla suçlanması üzerine seyirciler erotoman ne demek merak etti. Halk arasında karşılıksız, takıntılı ve platonik aşk olarak bilinir ve kişinin birinin kendisine âşık olduğuna inandığı sanrılı bozukluk olarak bilinir Peki Erotomani nedir? Masumiyet Erotoman nedir? Erotomani belirtileri nelerdir?
Takip et
Erotoman ne demek? Erotomani Nedir, Tedavisi Var mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bazı insanlar, sürekli başkalarının onlara âşık olduğunu ve başkaları tarafından arzulandıklarını düşünebilir. Bu düşünceler zaman içerisinde hezeyanlara varabilir, hatta paranoya ve şizofreniyi dahi tetikleyebilir. “Sürekli başkaları tarafından sevildiğini sanma durumu” olarak tanımlanan erotomaniye nedir?

Sürekli birilerinin sizden hoşlandığını düşünüyorsanız bu, bir hastalığın habercisi olabilir. Belirtileri, sonuçları ve tedavisiyle erotomani hakkında bilmeniz gerekenler…

Erotomania Ne Demek?

Nam-ı diğer Eros hastalığıdır. Bu bozukluğa sahip olan danışanlarda kanıtlar tam tersini gösterse de belirli bir kişinin kendisine aşık olduğuna dair gerçekçi olmayan inançları bulunmaktadır. Aşık olan kişi genellikle daha yüksek sosyal statü sahibi ya da meşhur insanlardandır. Gizli mesajlar kullanarak bu kişinin kendisi ile iletişime geçtiğine inanmaktadır danışan.

Bu bozukluk pek yaygın değildir. Paranoyak gerçekçi olmayan inançlar söz konusudur. Kendisine aşık olunduğu konusunda kanıtlar tam tersini gösterse de gerçek olmayan inançlara sahip olma durumunu danışan sürdürmektedir. Kadınlar arasında daha yaygındır. Aniden başlayabilir ve belirtileri uzun sürebilir. Kendisine aşık olan kişi genellikle daha yaşlı ve ulaşılması güç, daha yüksek sosyal statüden biridir. Bu kişiyle önceden çok az ya da hiç tanışıklık olmamaktadır.

Hiç tanışmadığınız bir kişi olabilir. Bir politikacı veya oyuncu gibi ünlü bile olabilirler. Bu aşktan o kadar emin olabilirsiniz ki, bu kişiyle bir ilişki içinde olduğunuzu düşünüyorsunuz. Aksini ispatlayan gerçekleri kabul edemeyebilirsiniz.

De Clérambault sendromu olarak da adlandırılan erotomani nadirdir. Kendi başına olabilir. Ancak genellikle şizofreni veya bipolar bozukluk gibi başka bir akıl sağlığı sorunuyla bağlantılıdır . Haftalarca veya yıllarca sürebilir.

Kimler Risk Altında?

Erotomani kadınlarda biraz daha yaygın görünüyor. Ancak bazı araştırmalar, erkeklerin de bunu alma olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor. Durum ergenlik çağından sonra ortaya çıkabilir , ancak genellikle orta yaş civarında veya daha sonra ortaya çıkar.

Genlerinizin erotomani ile bir ilgisi olabilir – ailenizde sanrılar olabilir. Ancak çevreniz, yaşam tarzınız ve genel zihinsel sağlığınız da bir rol oynar. Erotomanili kişilerin ortak özellikleri şunlardır:

Kendine güvensiz

Reddedilme veya yalnızlık hissi

Sosyal izolasyon

Başkalarının bakış açısını görmede zorluk

Erotomani, düşünme şeklinizi etkileyen bir durumun belirtisi olabilir. Bunlar şunları içerir:

Şizofreni

Bipolar bozukluk

BEYİn tümörü

Uyuşturucu veya alkol bağımlılığı

Demans (bu nadirdir)

Erotomani Nasıl Ortaya Çıktı?

“Clerambault Sendromu” olarak da bilinen erotomani, ilk olarak 17. Yüzyılda Jacques Ferrand tarafından yazılan “Maladie d’amour ou Mélancolie érotique” kitabında anlatıldı. 18. yüzyılın başlarında ise “karşılıksız aşkın ortaya çıkardığı rahatsızlık” olarak tanımlandı. Erotomaninin tanımı 20. yüzyılda “birinin kendisine aşık olduğunu sanma” olarak değişti. Günümüzde de bu şekilde anılan rahatsızlık, halk arasında “Eros hastalığı” olarak biliniyor.

Erotomanikler Nasıl Davranışlar Sergiler?

Erotomanik kişiler, henüz tanımadıkları kişilerin bile kendilerine aşık olduğunu düşünebilir. Çoğunlukla ünlü biriyle aşk yaşadıklarına inanırlar. Şarkı sözlerini, röportajları, hatta film repliklerini bile kendilerine gönderilen gizli bir mesaj gibi değerlendirebilirler. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler, kendilerine aşık olduklarını düşündükleri kişinin onlara açılamamasını “çekinme” olarak değerlendirir.

Erotomaninin Belirtileri Nelerdir?

Erotomanik kişiler, birileri tarafından sevildikleri sanrısına aşırı inandıkları için bazen rahatsız edici davranışlarda bulunabilirler. Kişiyi takip edebilir, aşırı kıskançlık gösterebilir, takıntılı davranışlar sergileyebilirler. Düşüncelerinin gerçek olmadığını kabullenmez ve sorunların odak noktasını bulmak yerine karşılarındaki kişiyi suçlarlar.

Erotomani Neden Ortaya Çıkar?

Erotomani; şizofreni, şizo-afektif bozukluk, psikotik özelliklere sahip majör depresif bozukluk, bipolar bozukluk veya Alzheimer hastalığı gibi bir psikiyatrik hastalık belirtisi olabilir. Sanrısal bir rahatsızlık olan erotomanide; çevre ve sosyal faktörler de vakanın kötüleşmesini tetikleyebilir. Bunun yanı sıra, kişinin ailesinin psikolojik geçmişi de erotomaninin nedenlerinden biridir.

Erotomani Kimlerde Görülür?

Araştırmalar, erotomanyadan muzdarip insanların sıklıkla izole edildiklerini, işsiz olduklarını ve sınırlı sosyal temasları olduğunu gösteriyor. Ek olarak, erotomani teşhisi koyulan hastalar sıklıkla, ailesinde daha önce psikolojik rahatsızlık vakası görülen kişiler. Ayrıca kadınların duygusal yoğunluğundan dolayı erotomani kadınlarda, erkeklere oranla daha fazla görülür.

Erotomani Tedavi Edilebilir mi?

Erotomani aniden ya da zaman içerisinde gelişebilir. Rahatsızlığın belirtileri giderek artar ve şizofreniye ya da paranoyaya sebep olabilir. Ancak erotomani, tedavisi olan bir psikolojik rahatsızlık. Sanrısal bozuklukları tedavi etmek zor olabilir, çünkü erotomanik kişinin düşündüklerinin temelsiz olduğunu görmesi oldukça zordur.

Erotomani de çok az kişi, hastalığını kabul edip, kendi isteğiyle tedavi olmaya ikna olur. Tedavi süreci, hastanın ihtiyaçlarına göre uyarlanır. Tedavi sürecinin öncelikleri, sosyal yaşamı sürdürmek ve sorunlu davranış riskini en aza indirmektir. Erotomani, bipolar bozukluk ya da şizofreni gibi altta yatan bir akıl hastalığının sonucu olmadığında, standart tedavi yöntemi olarak psikoterapiyle birlikte antipsikotik ilaçlar kullanılır.

Erotomani, bipolar bozukluk, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı, anksiyete bozukluğu, yeme bozuklukları veya dikkat eksikliği gibi altta yatan başka bir hastalığın sonucu olduğunda ise ilave tedavi yöntemleri de kullanılır. Hastaya psikoterapiyle tedavi yönteminin yanı sıra bazı durumlarda pratik yardım sağlamak amacıyla sosyal beceri eğitimi verilebilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.