Ermenistan’dan Türkiye’ye normalleşme mesajı! “Ön koşulsuz hazırız”

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Türk ve Ermeni yetkililerin görüşmelerinden netice alınırsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelebileceğini belirtti.
Takip et
Ermenistan’dan Türkiye’ye normalleşme mesajı! “Ön koşulsuz hazırız”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, sosyal medya üstünden basın mensuplarının sorularını cevapladı. Paşinyan, ortalama 2 buçuk saat süren programda Azerbaycan ile meydana gelen Dağlık Karabağ problemi, Ermenistan-Rusya ilişkileri ile Ermenistan-Türkiye ilişkileri de dahil birçok konuda soruları yanıtladı. Türkiye ile müzakerelere başlanması ve Nahçivan üstünden açılacak olan karayolu koridoruna Ermenistan’ın izin vermesi yönündeki eleştirilerle alakalı gelen soruya yanıt veren Paşinyan, “Transit güzergah yaratma ve inşa etme gündemi bizim için mühim. Türkiye ile ilişkilerde muhtemel iletişimin daha geniş bir bölgesel öneme sahip olabileceği ortaya çıkıyor. Örneğin Ermenistan-Türkiye sınırının ve demiryolunun açılması gündemimizin en mühim konularından biridir” şeklinde konuştu.

“BEKLENTİMİZ İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİ”

Paşinyan, “Havayolu trafiğinin tekrardan başlama konusunda da umarız ki karşılıklı seferler başlar. Beklentimiz ilişkilerin normalleşmesi ama anlamalıyız ki çok nüansları olan çok zor bir meseleyle uğraşıyoruz ve Ermenistan’da bu konuda çok duygusal bir tavır var. Bir önceki basın toplantısının son bölümünde Ermeni-Türk ilişkilerine ilişkin algılar hakkında söylenenlerin kamuoyunda mühim bir münakaşa konusu haline geldiğini memnuniyetle belirtmek isterim. Problemin özü anlaşılmaya çalışıldı. Gerçek dışı bir iyimserlikten bahsetmiyoruz. Çünkü bunun bir temeli yok. Fakat taraflar konuşmaya ve iyimserlik için zemin hazırlamaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ ÖN ŞARTSIZ NORMALLEŞTİRMEYE HAZIRIZ”

Türk ve Ermeni temsilcilerin görüşmesinin ne zaman başlayacağı ile alakalı soruya yanıt veren Paşinyan, “Umarım bir an önce başlar. 2, 3, 4, 5 görüşme olmayacak. Bu çok uzun bir süreç olacak. 4-5 görüşme ardından somut neticelere ulaşırsak çok daha iyi olacak. Bunu bekleyip görmek iyi olacak” şeklinde konuştu.

Müzakerelerin neticesinde Ermeni tarafının sözde Ermeni soykırımının tanınması konusunda ısrarcı olup olmayacağı ile alakalı soruya da net bir yanıt veren Paşinyan, “Tüm Ermeni makamları Türkiye ile ilişkileri ön şartsız normalleştirmeye hazır olduklarını ilettiler. Yani (sözde) Ermeni soykırımının tanınması, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi, sınırların açılması için hiçbir zaman ön koşul olmadı.” şeklinde konuştu.

“SÜREÇ BAŞARILI OLURSA ELBETTE OLUR”

Paşinyan, Türk-Ermeni görüşmelerinde kendilerini Ruben Rubinyan’ın temsil edeceğini söyleyerek, “Sayın Rubinyan’ın eğitimi, deneyimi ve geçmişteki siyasi başarısı yeterlidir. Öte yandan Sayın Rubinyan’ın bu görevi tek başına almayacağını bütün süreci yürütecek diplomatik kadromuzdan bir ekip oluşturulacağını söylemiştim. Sayın Rubinyan müzakere heyetinin başındadır. Tabi bu Sayın Rubinyan’ın deneyimlerinin önüne geçeceğini ifade etmez” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme planlanıp planlanmadığı ile alakalı soruya da cevap veren Paşinyan, “Sayın Rubinyan’ın, Türk muhatabıyla görüşmesinden başarılı netice çıkarsa o noktaya kadar bu vaziyet olgunlaşır. Elbette bu müzakerelerden sonra üst düzey görüşmeler takip etmelidir. Süreç başarılı olursa bu görüşme mutlaka olacaktır” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.