Ermenistan’dan sonra Azerbaycan’da tatbikat kararı aldı!

Azerbaycan 10 bin askerin katılımıyla geniş çaplı bir tatbikata başlıyor. Azerbaycan Ordusu tarafından 15-18 Mart tarihleri arasında askeri tatbikat yapacak.
Takip et
Ermenistan’dan sonra Azerbaycan’da tatbikat kararı aldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Azerbaycan Ordusu 15-18 Mart tarihleri arasında askeri tatbikat yapacak. Tatbikata 10 bin asker, ortalama 100 tank ve zırhlı araç, ortalama 200 roket ve top sistemi, 30 askeri uçak ve SİHA’lar katılacak.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından onaylanan tatbikat planına göre 15 Mart’tan itibaren Azerbaycan Ordusu, operasyonel ve yöntem tatbikatlar yapacak.

Azerbaycan Savunma Bakanı’nın liderliğinde yapılacak tatbikatla muharebe tecrübesinin kazandırılmasının yanı sıra: askeri birimler ile füze ve topçu birlikleri arasındaki koordinasyonun geliştirilmesi de hedefleniyor.

Tatbikatta komuta yönetimi, muharebe hazırlığı ve tekrardan toplanmaya odaklanılacak.

18 Mart’a kadar sürecek tatbikatlarda askerler, terörist grupların yanı sıra kanun dışı silahlı gruplar ve terörle mücadeleye yönelik görevleri yerine getirecek.

Ermenistan’dan sonra Azerbaycan’da tatbikat kararı aldı!

Tatbikat Ermenileri endişelendirdi

Öte yandan Azerbaycan’ın yapacağı bu tatbikat Ermenileri endişelendirdi. APA’nın Moskova bürosunun haberine göre Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, düzenlediği basın toplantısında bir Ermeni basın mensubunun, “15 Mart’ta Azerbaycan’da yapılması planlanan askeri tatbikatların Karabağ’la alakalı üçlü bildirinin uygulanmasına tehdit yarattığı” yönündeki sorusunu “Askeri tatbikatlar genelde bütün Güney Kafkasya ülkeleri tarafından yapılıyor. Bu tatbikatlar düzenli olarak yapılmakta ve lüzumlu bilgiler alakalı taraflara zamanında verilmektedir. Bizde olan bilgiye göre, Azerbaycan’da yapılacak askeri tatbikatlar planlı bir tatbikat ve askeri birliklerin savaş hazırlığının iyileştirilmesini amaçlamaktadır. Tatbikatlar bölgede istikrar ve güvenlik için risk yaratmıyor.” biçiminde cevapladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.