Ermenistan’dan Gence’ye füze saldırısı: 7 sivil hayatını kaybetti

Ermenistan, Dağlık Karabağ’da varılan geçici insani ateşkesi ihlal ediyor. Gence’ye füze saldırısı düzenledi. Çok sayıda ev yıkıldı. 7 sivil hayatını kaybetti, yaralananlar ve enkaz altında kalanlar var.

Dün saat 12.00’de yürürlüğe giren ateşkese uymayan Ermenistan silahlı kuvvetleri, sivil yerleşim birimlerini vuruyor. Azerbaycan’ın en büyük ikinci kenti Gence’ye, gece saatlerinde uzun menzilli füzeyle saldırı düzenlendi. Füze Ermenistan’dan atıldı. 3 bina yıkıldı. 7 sivil hayatını kaybetti. 33 kişi ise yaralandı.

Enkaz altında kalanlar var. Çöken binalarda arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Cephe hattında kilometrelerce uzaklıkta bulunan Gence, daha önce de birçok kez füzeli saldırıya hedef oldu ve saldırıların hepsi cephe hattından değil, Ermenistan topraklarından düzenlendi.

Ermenistan’dan Gence’ye füze saldırısı: 7 sivil hayatını kaybetti

Ermeni ordusu gece 4 sularında Azerbaycan’ın enerji kenti Mingeçevir’e de roket atıldı. Füzelerin menzilinde Kafkasya’nın en büyük hidroelektrik santrali vardı.

Azerbaycan hava savunma sistemi füzeleri etkisiz hale getirdi.

Aslında cephe hattında dün saat 12:00’de ateşkes ilan edildi. Ama ermenistan ordusu ateşkesi daha ilk saniyelerinde ihlal etti.

Ağdere-Terter ve Füzuli-cebrail yönlerine gün boyu füze ve ağır silahlarla saldırı düzenlendi.

Azerbaycan ordusu saldırılara askeri hedefleri vurarak karşılık veriyor.

Ermenistan’dan Gence’ye füze saldırısı: 7 sivil hayatını kaybetti

HACIYEV ERMENİSTAN TERÖR POLİTİKASINA DEVAM EDİYOR

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Twitter hesabında saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Ermenistan’ın insani ateşkesi kötüye kullanarak Gence’de sivillerin yoğun yaşadığı bölgeyi hedef farkı gözetmeden vurduğunu belirtti. Hikmet Hacıyev, “Ermenistan devlet düzeyinde terör politikasına devam ediyor. Cezasız bırakılması ermenistan’ı daha fazla savaş suçu işlemeye teşvik ediyor” ifadelerini kullandı.

Cephe hattında çatışmalar 27 eylül günü Ermenistan’ın saldırıları üzerine başladı. Azerbaycan ordusu karşı taarruza geçti.

Şu ana kadar bir kent ve iki kasaba dahil 37 yerleşim birimi işgalden kurtarıldı. 30’dan fazla Azerbaycanlı sivilse yaşamını yitiridi.

Kaynak: Haber Global

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı