Ermenistan’da Paşinyan halktan özür diledi

Ermenistan’da ordunun istifasını talep ettiği Başbakan Nikol Paşinyan, akşam saatlerinde düzenlediği mitingde “Hem hükümetimiz hem de şahsım olarak yaptığımız hatalar sebebiyle Ermenistan halkından özür diliyorum.” şeklinde konuştu. Paşinyan, ordunun tepkisini çekerek darbe girişimine yol açan ‘Karabağ savaşında Rus İskender füzeleri işe yaramadı’ sözlerinden de geri adım attı.
Takip et
Ermenistan’da Paşinyan halktan özür diledi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ermenistan’da ordunun istifasını talep ettiği Başbakan Nikol Paşinyan, bunu “darbe girişimi” olarak nitelendirerek destekçilerini meydanlara çağırmıştı.

Ermenistan’da Paşinyan halktan özür diledi

Geçtiğimiz hafta meydana gelen olayın sonrasında artan yüksek tansiyon devam ederken, Paşinyan hem darbe girişimine karşı düzenlediği mitingle destekçilerine seslendi.

Ermenistan’da Paşinyan halktan özür diledi

Paşinyan, ortalama 10 bin destekçisine seslendiği konuşmasında kendi hükümetinin de hatalarda bulunduğunu ve af dilediğini söyleyerek, “Hem hükümetimiz hem de şahsım olarak yaptığımız bütün hatalar sebebiyle Ermenistan halkından özür diliyorum. Hem ben hem de hükümet olarak yaptığımız bu hatalardan dersler çıkarmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

Ermenistan’da Paşinyan halktan özür diledi

Paşinyan, darbe girişiminden eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ı sorumlu tutarak, “Direkt olarak söylemek isterim ki, Genelkurmay Başkanlığının açıklaması eski hükümetlerin, özellikle de Serj Sarkisyan’ın nüfuzunun bir neticesi. Genelkurmay başkanı, bu açıklamasıyla yasayı ihlal etti ve istifa etmesi gerekiyor. Bu kaçınılmaz fakat bu gelecekte ordu kademelerinde bir kan davası olacağı manasına gelmez. Sarkisyan ve eski hükümetler, orduyu meşru hükümetlere karşı harekete geçirmeye çalışıyor” şeklinde konuştu.

İSKENDER FÜZELERİ ILE ALAKALI DA GERİ ADIM ATTI Ermenistan’da Paşinyan halktan özür diledi

Paşinyan, askerin tepkisini çeken, Rus yapımı İskender füzelerinin Azerbaycan ile savaşta ‘işe yaramadığı’ yönündeki açıklamasında da ağız değiştirdi.

Ermenistan’da Paşinyan halktan özür diledi

Hürriyet’ten Nerdun Hacıoğlu’nun haberine göre, darbe girişiminin gerekçesi olarak gösterilen sözlerini ‘yanlış bilgilendirildiği için söylediğini’ söyleyen Paşinyan, “Rusya lideri Vladimir Putin ile yaptığım telefon görüşmesinde, İskender füzeleri ile ilgili yanlış bilgilendirildiğimi anladım. Vaziyet bana hatalı izah edildiği için yanlış ifadeler kullandım. İskender füzeleri meselesi, Ermenistan ile Rusya arasındaki stratejik ortaklığı ve askeri alanda yapılan işbirliğini kesinlikle münakaşaya açmaz” şeklinde konuştu.

RUSYA: TATMİN EDİCİ Ermenistan’da Paşinyan halktan özür diledi

Bu açıklamaya, Moskova’dan anında cevap geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Ermenistan yönetiminin yaptığı son İskender izahatı, bizim için tatmin edici. Yapılan ilk hatanın yanlış bilgilendirme neticesi olduğu Paşinyan ile Putin arasındaki telefon görüşmesinde teyit edilmiştir” şeklinde konuştu.

Ermenistan’da Paşinyan halktan özür diledi

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.