Ermenistan’da darbe girişimi sonrası Rusya’dan açıklama geldi!

Son dakika haberine göre; Ermenistan Ordusu, Başbakan Nikol Paşinyan ve hükümetinin istifasını talep etti. Ordunun istifa çağrısının sonrasında açıklama yapan Paşinyan, ordunun kendisine yönelik istifa çağrısını “darbe girişimi” olarak nitelendirerek, destekçilerini sokağa çağırdı. Paşinyan da Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden aldığını duyurdu.
Takip et
Ermenistan’da darbe girişimi sonrası Rusya’dan açıklama geldi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ermenistan’da darbe hareketliliği meydana geliyor. Gelen son dakika haberine göre; Ermenistan Genelkurmay Başkanı ve üst rütbeli komutanlar, Başbakan Nikol Paşinyan’ı istifaya çağıran bir bildiri yayımladı:

“Ülkenin içinde bulunduğu bu kadar karmaşık vaziyette alınan devlet karşıtı ve sorumsuz bir adımlar atılıyor. Ermeni halkı için bu kritik ve ölümcül vaziyette yeteri kadar karar veremeyen Ermenistan Başbakanı ve hükümetinin uzun süredir görevdeki yetkililerin itibarını sarsmayı amaçlayan saldırılarına sabırla tahammül ettik. Fakat her şeyin sınırı var. Ermeni Silahlı Kuvvetleri, görevini onurla yerine getirmiş ve halkla omuz omuza düşmana karşı savaşmıştır. Görevdeki yetkililerin etkisiz yönetimi ve dış politikadaki ciddi hatalar ülkeyi çöküşün eşiğine getirdi. Oluşan vaziyetle hemfikir olan Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, Ermenistan Başbakanı ve hükümetinin istifasını talep ediyor, aynı zamanda Vatan ve Artsakh’ı korurken oğulları ölen kişilere karşı güç kullanmaktan kaçınmaları için uyarıda bulunuyor. İnsanlar her zaman ordunun yanında olduğu gibi, ordu da her zaman halkın yanında olmuştur.”

PAŞİNYAN’DAN AÇIKLAMA: BU BİR DARBE GİRİŞİMİDİR, HALKI SOKAKLARA ÇAĞIRIYORUM

Paşinyan, Dağlık Karabağ’da Azerbaycan’la süren 6 haftalık çatışmaların sonrasında Ermenistan’da eleştiri oklarının hedefindeki isim olmuştu. Ermenistan lideri istifa çağrılarıyla karşılaşmış fakat görevini bırakmamıştı.

Ermenistan ordusunun istifa çağrısının sonrasında Paşinyan, ordunun kendisine yönelik istifa çağrısını “darbe girişimi” olarak nitelendirerek, destekçilerini sokağa çağırdı.

PAŞİNYAN DA GENELKURMAY BAŞKANINI GÖREVDEN ALDI

Ordunun muhtıra verdiği Başbakan Nikol Paşinyan da Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden aldığını duyurdu.

RUSYA’DAN İLK AÇIKLAMA

Ermenistan’da meydana gelen darbe gelişmelerine ilişkin Moskova yönetiminden ilk açıklama geldi. Kremlin’den yapılan açıklamada “Ermenistan’da meydana gelen olaylardan endişeliyiz. Bu olaylar Ermenistan’ın kendi iç meseleleridir. Yaşananlar anayasal çerçevede kalmalı” ifadelerine yer verildi.

İSKENDER FÜZELERİ SÖZLERİ BAŞINI YAKTI

Paşinyan’ın Rus balistik füzesi İskender ile ilgili yaptığı yorumların başını yaktığı söylendi.

PAŞİNYAN’A TEPKİLER DİNMİYOR

Ermenistan ordusunun çağrısıyla tekrardan gündeme istifa talebi aylardır ülkede konuşulan en mühim mesele. Özellikle Erivan merkezli yapılan ve Azerbaycan karşısında Karabağ’da alınan tarihi hezimet sonrası artış gösteren istifa istekleri gün geçtikçe büyüyor.

Hemen her hafta polis müdahaleleriyle neticelenen ve arbedenin meydana geldiği eylemlerde göstericiler, Başbakan Nikol Paşinyan ve beraberindeki hükümetin istifasını talep ediyor.

AZERBAYCAN SENELER SONRA TOPRAKLARINA KAVUŞTU

Bu tepkilerin en mühim nedeni de elbette ki Karabağ’da meydana gelen tarihi hezimet. Seneler boyunca işgal altında tuttuğu Azerbaycan topraklarında hüküm sürmeye çalışan Erivan yönetimi, Azerbaycan’ın Türk topraklarını gasbetmiş, hukuksuzca el koymuştu. Son olarak Azerbaycan’ın çağrılarını kulak ardı eden Ermenistan yönetimine karşı 27 Eylül 2020 tarihinde bir operasyon başlatılmıştı.

Sayılı gün içerisinde tamamlanan bu operasyon ile Ermenistan işgali altındaki Azerbaycan toprakları özgürlüğe kavuşturulmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.