Ermenistan, Karabağ’a gizlice asker yığıyor!

Azerbaycan hükümeti, darbe girişimiyle karışan Ermenistan yönetiminin Laçin koridoru üstünden gizlice Dağlık Karabağ’a asker gönderdiğini duyurdu. Erivan’ın rövanş peşinde olduğunu ve 10 Kasım 2020 tarihli anlaşmayı ihlal ettiğini söyleyen Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası topluluğu meydana gelen gelişmeyle alakalı olarak uyardı.
Takip et
Ermenistan, Karabağ’a gizlice asker yığıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ermenistan ordusunun, Başbakan Nikol Paşinyan ve hükümetin istifasını istemesiyle başlayan darbe girişiminin yankıları sürerken, Azerbaycan hükümeti tarafından yapılan “Ermenistan, Karabağ bölgesine gizlice tekrardan asker yığmaya başladı” açıklaması gündeme bomba gibi düştü.

ERMENİSTAN RÖVANŞ PEŞİNDE

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ermenistan’ın son günlerde 10 Kasım 2020 tarihli anlaşmayı ihlal ederek Karabağ bölgesine büyük ihtimalle rövanş niyetiyle asker göndermeye başladığını duyurdu.

GİZLİCE KONUŞLANIYORLAR

Ermenistan askerlerinin Karabağ bölgesine tekrardan konuşlanmaya başlandığı vurgulanan açıklamada, “Ermenistan Silahlı Güçlerine üye askerler, 10 Kasım 2020 tarihli üçlü Rusya-Azerbaycan-Ermenistan anlaşması çiğnenerek Rus Barış Kuvveti görev bölgesi Laçin koridoru üstünden Azerbaycan toprağı Karabağ’a gizlice tekrardan nakledilmeye başlanmıştır. Ermenistan’ın bu davranışı üçlü anlaşma yanı sıra uluslararası hukuk ve Azerbaycan egemenlik ve toprak bütünlüğüne yönelik yeni tehdit yaratmaktadır. Uluslararası topluluğu meydana gelen bu gelişmeyle alakalı uyarıyoruz” dendi.

KARABAĞ SAVAŞI ATEŞKES BİLDİRİSİYLE SONA ERMİŞTİ

29 sene boyunca Ermenistan işgali altında kalan Azerbaycan topraklarının kurtarılmasıyla neticelenen İkinci Karabağ Savaşı, Rusya’nın girişimiyle ateşkes bildirisi imzalanarak sona ermişti. Savaşın sonrasında Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan’ın yanı sıra, Rusya ile Türkiye arasında imzalanan ayrı bir mutabakat metniyle Karabağ bölgesinde askeri hareketliliği denetlemek üzere ortak Rus-Türk gözlem merkezi kurulmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.