adplus-dvertising

Ermeni ayini 4 Eylül’de gerçekleşecek

Van Gölü’nde yer verilen Akdamar Adası’ndaki Akdamar Kilisesi’nde 4 Eylül tarihinde yapılacak Ermeni ayini için hazırlıklar tamamlandı.
Takip et
Ermeni ayini 4 Eylül’de gerçekleşecek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İnanç turizminin en mühim merkezlerinden biri olan Van Gölü’ndeki Akdamar Kilisesi, pazar günü 10’uncu ayine ev sahipliği yapacak. Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle 2010’dan bu yana eylül ayında düzenlenen ayin için hazırlıklar tamamlandı. Akdamar Kilisesi’nde 4 Eylül’de yapılacak ayine, üst düzey Ermeni din adamlarının yanı sıra Türkiye’nin birçok ili ile yurt dışından kişinin katılmasını beklediklerini ifade eden Kültür ve Turizm İl Müdürü Erol Uslu, “2010 senesinden itibaren her sene Kültür ve Turizm Bakanlığımızın onayıyla Ermeni Patriği tarafından eylül ayının ilk haftasında Ermeni ayini gerçekleştiriliyor. 4 Eylül’ de 10’uncusu yapılacak olan ayin için Ermeni Patriği tarafından ortalama 46 kişilik din görevlisi ile beraber yarın itibariyle adada lüzumlu düzenlemeler yapılacak ve pazar günü yapılacak olan Ermeni ayini için alan düzenlenecek” şeklinde konuştu.

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Van’da, kardeşliğin, birliğin ve birlikteliğin olduğu güzel bir ayinin gerçekleştirileceğini söyleyen Uslu, “Daha önce 3 senelik bir güvenlik gerekçesiyle ayin gerçekleştirilmedi. Onun hemen akabinde korona virüs pandemisi ile beraber sınırlı sayıda ve ziyaretçilere kapalı olduğu bir dönem geçirildi. Ancak 2022 senesinde pandeminin de etkisini yitirmesiyle beraber herhangi bir sınırlandırma yok. Otel işletmecileriyle görüştüm. Şu anda rezervasyon yapan Ermeni grupları var. Bu da pazar günü Ermeni ayininin büyük bir katılımla gerçekleştirileceğini bize göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Ermeni ayini 4 Eylül’de gerçekleşecek

Van’da 10’uncu Ermeni ayini için valilik koordinasyonunda bütün güvenlik tedbirlerinin alındığına vurgu yapan Uslu, “Hiçbir aksaklığa mahal vermeyecek biçimde valimizin talimatları doğrultusunda bizlerde lüzumlu tedbirlerimiz aldık. Eksikliklerin oluşmaması için üzerimize düşen görevi yerine getirdik. İnşallah büyük bir katılımla yeniden birliğin, birlikteliğin, kardeşliğin olduğu güzel bir Ermeni ayinini herkes görmüş olacaktır. Saat 08.30’da Akdamar Adası’na taşıma başlayacak ve 11.00 ila 14.00 saatleri arasında Ermeni ayini gerçekleşecektir” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.