Erik, kiraz, çilek tüketimi arttı, Üretici talebi karşılamakta zorlanıyor!

Egeli çiftçiler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde büyük talep gören erik, kiraz ve çilek gibi bahar meyvelerini tüketicilere yetiştirmek için yoğun mesai yapıyor.

Egenin verimli topraklarında başlayan meyve hasadı büyük bir hızla devam ediyor. Erik, kiraz ve çilekte sabahın erken saatlerinde bahçelere giren üreticiler, topladıkları ürünleri toptancı haline gönderiyor. Önceki senelere göre kalite ve verim manasında bereketli bir sezon yaşayan üreticiler, Kovid-19 salgını döneminde artan talebi karşılamaya çalışıyor.

“EVDE KALINAN SÜREÇTE MEYVE TÜKETİMİ ARTTI”

Manisa Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Suhip Kocagöbek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, salgın sebebiyle başta ürünü pazarlama ile alakalı tedirginlik yaşadıklarını fakat geçen sürede herhangi bir negatif tabloyla karşılaşmadıklarını söyledi.

Vatandaşların evde kaldığı dönemde yoğun meyve tükettiğini anlatan Kocagöbek, “Pazarımız açık, hasat da çok güzel. Bugün yağış olmasına karşın çiftçi ürününü topluyor. Evde kalınan süreçte meyve tüketimi arttı.” şeklinde konuştu.

Kocagöbek, Manisa’nın papaz eriği ve kirazın imalatında Türkiye’de söz sahibi olduğunu, bahçelerde hummalı bir çalışma yapıldığını vurgulayarak, “Sabah saat 6’da bahçelere giriyoruz, 15.30’a kadar çalışıyoruz. Hatta her gün ikişer saat de mesai yapıyoruz. Çünkü iç piyasanın talebini karşılayamıyoruz. Bayram tatili süresini de çok yoğun geçirdik. Bayramda malımızı satamayız diyerek düşünmüştük ama beklediğimizden çok daha güzel gerçekleşti.” diyerek konuştu.

Türkiye’nin mühim çilek imalat merkezlerinden Aydın’da da üreticiler gelen talebi karşılamaya çalışıyor. Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, şehirde ortalama 19 bin dekar alanda çilek imalatın yapıldığını ve senede 65 bin ton ürün alındığını belirtti.

Kovid-19’dan dolayı ihracatta istenilen verimi alamadıklarını vurgulayan Kendirlioğlu, iç pazardaki tüketimin ise üreticiyi sevindirdiğini kaydetti. Kendirlioğlu, “İşçilerimizin çilek serasında yoğun mesaisi devam ediyor. Kovid-19 sürecinde vatandaşların genel manada evde kalmasından dolayı geçen senenin aynı dönemine göre özellikle iç pazarda ciddi bir tüketim artışı söz konusu. Bu da ihracattaki kadar olmasa da üreticiyi sevindirmiştir.” ifadelerini kullandı.

Çilek üreticisi Kurtay Alıntışık ise ürününün ortalama yarısını başta Rusya olmak üzere, farklı ülkelere ihraç ettiklerini aktardı.

Bu dönemde iç tüketimin arttığına işaret eden Alıntışık, “Geçen sene iç piyasaya günde 25 ton çilek gönderirken şuanda bu sene 40 tona çıktı.” şeklinde konuştu.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı