Erik fiyatları düştü! Tanesi 20 lira olan eriğin kilosu 20 lira oldu

Geçtiğimiz ay 800 liradan satışa çıkan erik fiyatları 20 liraya kadar düştü. Birkaç gün öncesine kadar tanesi 20 lira olan erik için satıcılar toptancıları suçluyor.
Takip et
Erik fiyatları düştü! Tanesi 20 lira olan eriğin kilosu 20 lira oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kış sezonunda kilosu 800-900 liraya satılan erik şuanda ise yalnızca 20 liraya satılıyor. Koronavirüs önlemleri kapsamında bir hafta aradan sonra bugün ilk defa tezgahlarını açan manav, gene fiyatın yüksek olduğunu dile getirerek, toptancılar ucuz satarsa vatandaşın eriği daha da ucuzdan tüketebileceği belirtti.

“TANESİ 20 LİRAYDI”

Eskişehir’de tezgahını açan manav Serbülent Aslanbenzer, konu hakkında konuştu. Manav Aslanbenzer, “Şuanda sattığımız erikler bundan 1-2 ay öncesine kadar kilosu 800-900 liraya sattık. Tanesi bile 20 liraydı. Yurt dışından geldiği için fiyatlar bu derecede pahalıydı. Ama yerli imalatlar gelmeye başladı. Şuanda ise 20 ila 30 lira arasında satıyoruz” diyerek söyledi.

“FİYATIN YÜKSEK OLMASINDAN TOPANCILAR SORUMLU”

800 liradan 20 liraya düşen eriğin fiyatını, imalat yeri Türkiye olduğu için gene pahalı bulan manav Aslanbenzer, bu konuda şunları belirtti:

“Esasında bu eriğin kilosu şu anda 10 liraya satılması gerekir. Çünkü tam sezona girdik ve imalatlar çoğaldı, ürün bollaştı. Ama şu anda kilosu 20-30 liraya satıyoruz. Ufaklar 20 ve biraz daha büyüğünü 30 liraya satılıyor. Fakat bu fiyatın yüksek olmasından toptancılar sorumludur. Üreticiler, örnek veriyorum 5 liraya aldıkları bize 8-9 liraya satıyor olsaydı bizde 10-12 liraya satardık. Ama onlar 5 liraya aldıkları bize 15 liraya satıyor. Bu vaziyette bizim de eli kolu bağlıdır. Kar koyarak tüm harcamalarla birlikte en az 20 liradan satmak zorundayız. Şuanda sattıklarımız 20-30 lira iken vatandaş nasıl alacak? Toptancılar karlarını düşürürse hem vatandaş erik yiyebilir hem de biz de daha çok satabiliyoruz. Halkımız de bu nimetten yararlanacak. Gene umudum daha düşeceği yöndedir. Tahmin ediyorum kaç gün sonra kilosu 8-10 liraya düşecek.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.