Erik fiyatı Dolar, Euro, altın hepsini geçti!

Senenin ilk erikleri hasat edilmeye başlandı. Antalya Kepez’de kilosu 800 TL’nin üstünde olan can erikleri aşeren annelerin tercih ettiğini söyleyen üretici Cengiz Avcı, “Şu an sofralık değil, tadımlık olarak gönderiyoruz . Tadı da yaz ayında olduğu gibi ekşi ve güzel” şeklinde konuştu.
Takip et
Erik fiyatı Dolar, Euro, altın hepsini geçti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Antalya’da senenin ilk erikleri hasat edilmeye başlandı. Kilosu 800 TL’nin üstünde olan can erikleri aşeren annelerin tercih ettiğini söyleyen üretici Cengiz Avcı, “Şu an sofralık değil, tadımlık olarak gönderiyoruz” şeklinde konuştu.

Kepez ilçesinde 1500 metrekarede 200 ağaçla turfanda erik yetiştiren Cengiz Avcı, ocak ayında ağaçların çiçek verdiğini anlattı. İlk can eriklerin ise şubat sonu, mart başında çıkmaya başladığını söyleyen Avcı, ağaçların tekrar çiçeklenip mart ayının sonlarında ise yeni ürün hasadı yapacaklarını belirtti. Erikleri fındık boyutuna geldiğinde hasat ettiklerini aktaran Cengiz Avcı, ürünlerin en çok aşeren anne adayları ile yurtdışından talep gördüğünü anlattı.

Erik fiyatı Dolar, Euro, altın hepsini geçti!

ERİKLER YURT DIŞINA HAZIRLANIYOR

İlk ürünlerin yurt içine ve yurt dışına 3 ya da 5 kiloluk ihtiyaca göre gönderildiğini söyleyen Cengiz Avcı, “Ağaçlarımız ikinci çiçeklenmeye başladı. Bu çiçekten tonajlarımız güçlendiği zaman 25 Mart’tan sonra yurtdışına açılacağız. Almanya, İngiltere, Rusya gibi ülkelere göndereceğiz” şeklinde konuştu.

GRAMLA SATILIYOR

Erikleri 50 ya da 100 gram biçiminde paketlediklerini aktaran Cengiz Avcı, “100 gramlık paketler 100 ila 150 lira arasında. Talep çok olduğu için gidiyor. Çok fazla tonajımız da yok o yüzden fiyatlar böyle. Kiloya vurduğumuz zaman 800 liranın üstünde bir rakam olarak gözüküyor ama gramajla gönderiyoruz” diyerek konuştu.

Erik fiyatı Dolar, Euro, altın hepsini geçti!

TADI YAZ AYLARINDAKİ GİBİ

Eriklerinin tadının lezzetli olduğunu belirten Cengiz Avcı, “Bazı yerlerde sarı erikleri gösteriyorlar ama onlar değil. Esas erik yemyeşil. Tadı da yaz ayında olduğu gibi ekşi ve güzel” şeklinde konuştu.

1 AY SONRA KİLOSU 20 LİRAYA KADAR DÜŞECEK

Müşterilerin erik fiyatlarını çok yüksek bulduğunu belirten Cengiz Avcı, “Kocaman bahçemizde toplasanız belki 20 kilo erik fakat çıkar. Bunu büyük rakamlar olarak görüyorlar ama esas ikinci çiçek ürün vermeye başladığında, 1 ay sonra bu fiyatlar 30 ya da 20 liralara kadar düşecek zaten. O zaman gönül rahatlığıyla yiyebilirler. Şu an sofralık olarak değil, tadımlık olarak gönderiyoruz” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.