adplus-dvertising

Erdoğan’ın yatırımcıya yaptığı döviz ve altın çağrısı işe yaradı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomideki spekülatif artış sonrası yerli yatırımcıya yaptığı “döviz ve altınınızı finansal sisteme sokun” çağrısı işe yaradı. Yerli yatırımcı 6 gün içerisinde piyasaya 10 milyar dolar sokarak yeni bir rekora imza atmış oldu.
Takip et
Erdoğan’ın yatırımcıya yaptığı döviz ve altın çağrısı işe yaradı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Merkez Bankası’ndaki başkan değişikliğinin sonrasında kurda meydana gelen spekülatif artışa yerli yatırımcı rekor satışla karşılık verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “döviz ve altınınızı finansal sisteme sokun” çağrı yapmıştı. Harekete geçen yerliler 6 işlem gününde 10 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi.

Sabah’ta yer verilen habere göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun verilerine göre 19 Mart’ta 255 milyar 703 milyon dolar olan döviz hesaplarının büyüklüğü, 29 Mart itibarıyla 10 milyar 494 milyon dolar azalarak 245 milyar 209 milyon dolara geriledi. Bu dönemde bireysel yatırımcıların döviz hesapları 8 milyar 58 milyon dolar, firmaların hesapları ise 2.4 milyar dolar azaldı.

TL MEVDUATA HÜCUM

19-29 Mart tarihleri arasında bankalardaki TL hesapların büyüklüğü ise 78 milyar lira artarak 1 trilyon 646 milyar lira ile tarihi zirveye çıktı. Yerli yatırımcıların döviz satışlarına karşın, kurun halen 8 liranın üstünde tutunmasında yabancı alımları etkili oldu.

Erdoğan’ın yatırımcıya yaptığı döviz ve altın çağrısı işe yaradı!

STOPAJ DESTEĞİ 2 AY UZATILDI

Öte yandan vatandaşın Türk Lirası’na geçişini özendirmek için uygulamaya alınan TL mevduata stopaj desteği uygulamasında süre 31 Mayıs 2021’e uzatıldı.

KARAR RESMİ GAZETEDE

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Türk Lirası mevduatlara ödenen faizlerden, vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplar için yüzde 5, 1 seneye kadar (1 sene dahil) vadeli hesaplarda yüzde 3 kesinti yapılacak. 1 seneden uzun vadeli hesaplarda ise kesinti oranı sıfır olarak uygulanmaya devam edilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.