adplus-dvertising

Erdoğan’ın “Tayfun füzesi Atina’yı vurur” sözlerine ABD’den cevap

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Tayfun füzesi Atina’yı vurur” sözlerinin gerilimi artırdığını söyleyerek, “ABD kışkırtıcı açıklamaların artmasından üzüntü duyuyor. Provokatif söylemlerden kaçınmalıyız” dedi.
Takip et
Erdoğan’ın “Tayfun füzesi Atina’yı vurur” sözlerine ABD’den cevap
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen gün Samsun’da katıldığı bir programda, Türkiye’nin artık kendi füzelerini yapmaya başladığını kaydederek, “Bu üretim tabii Yunan’ı ürkütüyor. ‘Tayfun’ diyorsun, Yunan ürküyor, ‘Atina’yı vurur’ diyor. Vuracak tabii. Sen rahat durmazsan, sen Amerika’dan adalara, şuradan, buradan bir şey almaya çalışırsan, Türkiye gibi bir ülke herhalde armut toplamayacak, bir şeyler yapması lazım. Bu gençler boşuna yetişmiyor değil mi? Bu işi başaracağız, petrolü, silah ve mühimmatıyla da her şeyiyle” demişti.

ABD’DEN ERDOĞAN’IN SÖZLERİNE YANIT

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, konuyla alakalı bir Yunan gazetecinin sorusuna cevap verdi.

Erdoğan’ın “Tayfun füzesi Atina’yı vurur” sözlerine ABD’den cevap

Düzenlediği basın topantısında konuşan Price, “Müttefiklerimiz arasında her zamankinden daha fazla birliğe ihtiyaç duyulan bir zamanda, ABD kışkırtıcı açıklamaların artmasından üzüntü duyuyor” dedi.

“Tüm müttefiklerimizi tehdit ve provokatif söylemlerden kaçınmaya çağırıyoruz” diyen Price, “Gerilimin yükselmesi, bizi (NATO) Rusya’dan gelen potansiyel tehdit ve tabii ki Ukrayna halkının karşı karşıya olduğu tehdit karşısında birlik olma amacından uzaklaştırıyor” ifadelerini kullandı.

ATİNA’DAN CEVAP

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına cevap vererek, “NATO üyesi müttefik ülke tarafından Yunanistan’a saldırı tehdidinde bulunulması kabul edilemez. Kuzey Kore tavrının NATO’da yeri yok” demişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.