Erdoğan’ın Restine Bu Başlığı Attılar: Meydan Okudu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Gerek petrol gerekse doğalgaz... İran ile ilişkimizi sıfırlamamız mümkün değil" sözlerini dünya basını böyle gördü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Gerek petrol gerekse doğalgaz noktasında İran ile olan ilişkimizi sıfırlamamız mümkün değil. Biz oradan yine doğalgazımızı alacağız” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan’ın bu sözleri dünya basınında farklı manşetlerle ele alındı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’de kurduğu temasların son gününde programını takip eden gazetecilerle bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Türkiye ve dünya gündemine dair önemli açıklamalar yaptı.

Erdoğan’a gelen, “İran ile yaptırımlar devam ederken ticaret konusunda Türkiye hangi noktada?” sorusuna ise, dünya basınında geniş yankı bulan sözlerle yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Bir defa şunu çok açık net söyleyeyim; yerli, milli para konusunda biz bu teklifimizi son Ankara Zirvesi’nde de yine İran tarafına söyledik. Yani bu konuda kararlılık hiçbir zaman bir kenara itilmemeli. Buna devam etmeliyiz. Merkez Bankası Başkanlarımız da bir araya geldiler, bu görüşmeyi yaptılar. Bunda devam edeceğiz. Bunun yanında bizim tabii şu anda gerek petrol gerekse doğalgaz noktasında İran ile olan ilişkimizi sıfırlamamız mümkün değil. Biz oradan yine doğalgazımızı alacağız. Ama petrolde bir sıkıntımız var. Petrolü daha ziyade özel sektör alıyordu. Ne yazık ki petrolü şu anda almıyor çünkü ABD’nin tehditlerinden çekiniyor. Ama biz bu konuda özellikle diğer birçok konuda İran’la ilişkimizi devam ettireceğiz. Şu anda ticaret hacmimiz 7,5 milyar dolar civarına düşmüş vaziyette. Biz 30 milyar dolar gibi bir hedef belirlemiştik. Bunun çok çok altındayız. Fakat biz İran ile bu stratejik ürün noktasında devam eden birlikteliğimizi koparmak istemiyoruz. Bu şekilde devam etmekte kararlıyız.”

“MEYDAN OKUYAN ERDOĞAN”

Erdoğan’ın yaptığı bu çıkış dünya basınında yer aldı. Rusya’nın basın kuruluşlarından Russia Today, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması için, “Meydan okuyan Erdoğan, Türkiye’nin yaptırımlara rağmen İran’dan petrol ve gaz almaya devam edeceğini söyledi” ifadelerini kullandı.


Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı