Erdoğan’ın mevduat açıklaması sonrası dolar ve euroda hızlı düşüş

Başkan Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası ekonomiye dair verdiği mesajları sonrası dolarda düşüş yaşandı. Erdoğan'ın yeni düzenlemeleri açıklaması sonrasında dolar 18,40 seviyelerinden 16 seviyesinin altına indi. 20,80 seviyesindeki euro ise 18'in altında...
Takip et
Erdoğan’ın mevduat açıklaması sonrası dolar ve euroda hızlı düşüş
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi.

DOLAR-TL’DE DÜŞÜŞ

Başkan Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası ekonomiye dair verdiği mesajlar sonrası dolarda düşüş yaşandı. Dolar, 16.80’e kadar geriledi.

Kabine toplantısı sona ermeden hemen önce yüzde 10’aşan yükeliş kaydeden dolar ve euro, Erdoğan’ın açıkladığı yeni düzenlemeler sonrası düşüşe geçti.

Erdoğan’ın yeni düzenlemeleri açıklaması sonrasında dolar 18,40 seviyelerinden 16 seviyesinin altına kadar düştü. 20,80 seviyesindeki euro ise 18’in altına indi.

Döviz kurlarında atak devam ederken, döviz mevduatının çözülmesi ve yastık altını ekonomiye kazandırmak amacıyla sürpriz bir hamle geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dövizin muhtemel getirisine Türk lirası varlıklarda kalarak ulaşılabilmesini sağlayacak yeni bir aracın devreye alınacağını açıkladı. Erdoğan, “Vatandaşımızın bankadaki TL varlığını, mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek. Kur getirisi mevduat kazancının üstünde ise aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. Bu kazanç stopaj vergisinden muaf tutulacak” dedi.

Erdoğan, döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalara da doğrudan Merkez Bankası aracılığıyla ileri vadeli kur rakamı verileceğini açıkladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.