Erdoğan’ın kapıları açarız sözleri Yunanistan’ı karıştırdı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina’dan yapılan açıklamalara karşı göçmenlerle alakalı sözleri Yunanistan’ı panikletti. Erdoğan’ın ‘Kapıları açarız’ sözleri, Atina’yı korkuya sevk etti.
Takip et
Erdoğan’ın kapıları açarız sözleri Yunanistan’ı karıştırdı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yunanistan’ın uyguladığı mülteci politikası, AB’ye karşın aynı şartta devam ediyor. Mültecileri ölüme terk eden Yunan yönetimi, bu uygulamasının yanı sıra Türkiye’ye de çeşitli suçlamalar yönetiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in göçmenler konusunda Türkiye’yi suçlamasına cevap verdi.

Erdoğan’ın kapıları açarız sözleri Yunanistan’ı karıştırdı!

“KAPILARI AÇARIZ” SÖZLERİ YUNANİSTAN’I PANİĞE SEVK ETTİ

Erdoğan, Miçotakis’in göçmen krizinde problemin Türkiye’den kaynaklandığı iddialarına tepki göstererek “Mülteci krizinin Türkiye tarafından kaynaklandığını söylemek gerçekten nankörlüktür.” ifadelerini kullandı.

“Eğer biz kapıları açacak olursak Yunanistan ne yapar bilemem.” diyen Erdoğan’ın sözleri, Yunanistan’da paniğe neden oldu. Yunan basını bu sözler üstüne telaşlanarak korku manşetleri attı.

Yunan hükümetinden gelen açıklamayı aktaran Kathimerini gazetesi, “Yunanistan, hukukun üstünlüğü ile yönetilen bir Avrupa devletidir. Kendi sınırlarını koruyor.” ifadesini paylaştı. Yunanistan Erdoğan’ın açıklamalarının sonrasında “Kapıları açarlarsa ne yaparız” düşüncesini sesli olarak dile getirmeye başladı.

Erdoğan’ın kapıları açarız sözleri Yunanistan’ı karıştırdı!

AB’YE “SINIRLARINIZI KORUYORUZ” MESAJI

Haberde, Yunan sınırlarının aynı zamanda Avrupa Birliği (AB) sınırları olduğu söylenerek, Brüksel’e “Sizin de sınırlarınızı koruyoruz.” biçiminde mesaj verilmeye çalışıldı.

“NANKÖRLÜKTÜR”

Erdoğan, söz konusu basın toplantısında, ortalama 5 milyon mülteciye ev sahipliği yaptıklarını belirtmiş, “Bunun 4 milyona yakını yalnızca Suriye… Irak var, Afganistan var vesaire… 5 milyona yakın mülteciyi ülkesinde ağırlayan, onlara ev sahipliği yapan bir ülkeye ‘mülteci problemi Türkiye’den kaynaklanıyor’ demek nankörlüktür.” biçiminde konuşmuştu.

“MÜLTECİLERİ ÖLÜME MAHKUM EDEN ÜLKE YUNANİSTAN’DIR”

“Tamamından öte Ege’de, Akdeniz’de mültecilerin botlarını şişleyerek onları ölüme mahkum eden ülke Yunanistan’dır.” diyen Erdoğan, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullanmıştı:

“DÜRÜST DAVRANMIYORLAR”

“Elimizde tüm belgeler var. Çoluk çocuk demeden o botları şişleyerek, ara sıra kendi kıyı emniyeti, isimi emniyet, ve oradan süratle geçmek suretiyle o botları devirerek batıran ve ölüme o insanları mahkum eden gene Yunanistan. Neyi konuşuyorum ben? Hepsiyle ne yazık ki Miçotakis de avanesi de yalanla gün geçiriyorlar, dürüst davranmıyorlar, dürüst davranmadıkları için de bölgede güven telkin etmiyorlar.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.