adplus-dvertising

Erdoğan’ın Finlandiya ile ilgili NATO açıklamasına cevap!

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Türkiye’nin Finlandiya’nın NATO üyeliğini uzun vadede önlemeye çalışacağını düşünmediklerini açıkladı.
Takip et
Erdoğan’ın Finlandiya ile ilgili NATO açıklamasına cevap!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, ülkesinin NATO’ya katılım sürecine ilişkin Finlandiya‘nın resmi televizyonu YLE TV1’e çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

“SONUNA KADAR ÖNLEMEYE ÇALIŞACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM”

NATO’ya mensup olmak istediklerini bir defa daha tekrarlayan Niinistö, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine yönelik açıklamalarına da yanıt verdi. Niinistö, “Türkiye’nin, Finlandiya’nın NATO üyeliğini sonuna kadar önlemeye çalışacağını düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

“DOĞRUDAN BİZDEN BAHSETMEDİ”

Açıklamasının devamında eleştirilerin odağının yalnızca ve doğrudan Finlandiya olmadığını söyleyen Niinisto, “Türkiye, Finlandiya’nın NATO üyeliğini eleştiren açıklamasında doğrudan bizden bahsetmedi, fakat konu bizi de ilgilendiriyor. Şu ana kadar Türkiye’nin açıklamaları hep tam tersiydi. Tabii şüphesiz bu sözler münakaşalara yol açacaktır. ABD’nin buna tepkisi olası” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEDİ?

İsveç ve Finlandiya’nın olası NATO üyeliğine sıcak bakmadıklarını vurgulayan Erdoğan, şu açıklamayı yaptı: “Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile alakalı gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Çünkü daha önce Yunanistan ile alakalı NATO konusunda bir yanlış yaptılar bizden önceki yönetimler ve Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı NATO’yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. Kaldı ki İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin sanki misafirhanesi gibi. PKK’sı, DHKPC’si İsveç’te, Hollanda’da yuvalanmış vaziyetteler. Ve oraların hatta daha da ileri gidiyorum parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.