Erdoğan’ın açıklayacağı reform paketinde neler var ortaya çıkıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonların merakla beklediği ekonomiye ilişkin yeni reform paketini yarın açıklayacak. Paket ile kamuda tasarruf dönemi başlayacak. Yatırım teşviki için vergi indirimleri, bedelsiz arsa ve ucuz arsa temini gibi imkanlar sunulacak. Borçlara ise erteleme gelecek.
Takip et
Erdoğan’ın açıklayacağı reform paketinde neler var ortaya çıkıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın geçen hafta İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıklamasının sonrasında gözler reformun ikinci ayağı olan Ekonomi Reform Paketi’ne çevrildi. Erdoğan, yatırımcıların merakla beklediği paketi yarın İstanbul’da açıklayacak. Reformun şeffaflaşma ve mali disiplin olmak üzere iki mühim ayağı bulunuyor.

KAMUDA TASARRUF DÖNEMİ

Reform paketi ile kamuda tasarruf politikalarının uygulamaya konulması, harcamaların denetlendiği bir sistemin kurulacağı söyleniyor. Enflasyonla mücadele, yatırımların çok kuvvetli bir biçimde teşvik edilmesi, yerli ve yabancı sermayenin desteklenmesi reform paketinde bulunan mühim başlıklar arasında yer alacak.

BORÇLAR ERTELENECEK

Makroekonomik istikrar politikaları ve yapısal politikaları içeren ekonomik pakette bütçede var olan tüm kalemlerin daha sıkı denetiminin yer alacağı düzenlemeler içerecek. Ekonomi paketinde, belediye iştirakleri ve bütçe genel denetimi dışındaki kurumların harcamalarıyla alakalı de başlıklar da bulunuyor. Öte Yandan yatırımcılara vergi indirimleri, bedelsiz arsa temini, ucuz kredi gibi imkanların sunulacağı pakette, borçlara yeni ertelemelerin gündeme gelebileceği ifade ediliyor.

Sabah’ta yer verilen habere göre, pakette makroekonomik istikrar politikaları kapsamında enflasyon ve cari açıkla mücadele, finansal sektör ve kamu maliyesi konularına öncelik verilecek. Yapısal politikalarda ise kurumsal yapı, yatırımlar ve rekabet politikalarına yönelik adımlar yer alacak. Erdoğan, geçen sene kasım ayında yaptığı açıklamada, ekonomi ve hukukta yeni bir reform dönemini başlattıklarını ifade etmişti.

Erdoğan’ın duyurusunun sonrasında, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan öncülüğünde, iş dünyasının çatı örgütleri ve alakalı sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler gerçekleştirilerek, talep ve öneriler alındı. Bu toplantılarda iş dünyası temsilcilerinin, sektör meclislerinin ve sivil toplum kuruluşlarının öne çıkan istekleri ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.

ERDOĞAN: KARARLILIKLA UYGULAYACAĞIZ

Erdoğan, 1 Mart’ta yapılan kabine toplantısının sonrasında yaptığı açıklamada, ekonomik reformların ana hatlarını kamuoyuyla paylaşmıştı. Erdoğan, “Reformları kararlılıkla uygulayacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bu reformların devamının geleceğini de belirtmek istiyorum. 2021’i salgınla mücadelenin kazanıldığı ve aynı zamanda orta vadede özellikli bir büyüme dönemine girişin başladığı sene olarak görüyoruz. Türkiye, inşallah salgın sonrası dönemin dünyada yükselen yıldızı olacaktır” değerlendirmesinde bulunmuştu.

KAMULELERİNDE YENİ SİSTEME GEÇİLECEK

Makroekonomik istikrar kapsamında, kamu maliyesi, enflasyonla mücadele, finansal sektör ve cari açıkla mücadele gibi alanlara öncelik verilecek. Yapısal politikalar tarafında ise kurumsal yapının kuvvetlendirilmesi, yatırımların çok daha kuvvetli biçimde teşvik edilmesi ve rekabet politikaları önem kazanıyor.

Mali disiplini daha da kuvvetlendirecek kapsamlı kamu maliyesi politikalarına yer verilecek. Gelir ve harcama tarafında alınan önlemlere uygun biçimde 2021 bütçe açığı hedefi yüzde 4.3’ten 3.5’e indirilecek. Harcamaların takibi ve izlenmesine özel önem gösterilecek.

Bakanlıklar, mecburi olmadıkça kendilerine tahsis edilen ödeneğin üzerinde harcama yapmayacak ve bu ödeneklerden tasarruf edecek. Kamu alımlelerinde yeni bir sisteme geçilecek. Kamu İktisadi Teşebbüsleri gerekiyorsa tekrardan yapılandırılarak daha verimli ve rekabetçi hale gelecek.

Fiyat istikrarını temin için kalıcı önlemler geliştirilecek. Sermaye piyasalarının kuvvetlendirilmesi için yeni politikalar yaşama geçirilecek. Cari açıkla mücadeleyi başarıya ulaştırmak için imalatta yapısal dönüşümü teşvik edecek yeni adımlar atılacak. Kamudaki kurumsal yapı kuvvetlendirilerek reformların kalıcılığı sağlanacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.