Haber.com

Erdoğan’ın 3. Kez Adaylığına YSK’den Yanıt

YSK Başkanvekili Ekrem Özübek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden adaylığına ilişkin bir soruya, "YSK'nın danışma niteliğindeki isteklere görüş verilmesine ilişkin görev ve yetkisi bulunmamaktadır. Ayrıca, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun 27. maddesine göre tavsiye ve mütalaa talepleri bilgi edinme hakkı kapsamı dışında kabul edilmektedir" yanıtını verdi. Sözcü yazarı Saygı Öztürk'ün aktardığına göre, Tarkan Yılgün isimli bir vatandaş, Yüksek Seçim Kurulu’na Recep Tayyip Erdoğan'ın 3'üncü kez Cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin bir soru yöneltti. YSK Başkanvekili Ekrem Özübek, söz konusu soruya, şöyle yanıt verdi:
"14 Mayıs 2023'te yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'ın aday olup olamayacağı hususunda bilgi talep edilmiştir. YSK'nın danışma niteliğindeki isteklere görüş verilmesine ilişkin görev ve yetkisi bulunmamaktadır. Ayrıca, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun 27. maddesine göre tavsiye ve mütalaa talepleri bilgi edinme hakkı kapsamı dışında kabul edilmektedir.”

Erdoğan'ın Üçüncü Kez Adaylığı Tartışması

Anayasa'nın 101. maddesine göre, bir kişi en fazla iki dönem cumhurbaşkanı olarak seçilebiliyor. Anayasa hukukçuları ve muhalefet kanadından ise Erdoğan’ın 2014 ve 2018 seçimlerinde cumhurbaşkanı seçildiği için yeniden aday olamayacağı konusu gündeme gelmeye devam ediyor. İktidar cephesinden ise "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine" göre 2018'de ilk kez cumhurbaşkanı seçildiği için Erdoğan'ın yeniden aday olmasının önünde bir engel olmadığını iddia ediliyor.
Yayınlanma 2023-03-21 21:47:37
Güncelleme 6 gün önce
Okunma Sayısı 19
Bir Cevap Yaz

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?