Erdoğan’ın 20 Temmuz’da Kıbrıs’a yapacağı ziyareti öncesi Avrupa’dan mesaj!

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden bir muhabir Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen’e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) düzenleyeceği ziyaretle alakalı bir soru sordu. Von der Leyen’den konuyla alakalı enteresan bir açıklama geldi
Takip et
Erdoğan’ın 20 Temmuz’da Kıbrıs’a yapacağı ziyareti öncesi Avrupa’dan mesaj!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’nin Kıbrıs’ta iki devletli bir çözüm önerisini kesinlikle kabul etmeyeceğini yineledi.

Avrupa Parlamentosu’nda Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli ve Avrupa Birliği (AB) dönem Başkanlığını yürüten Slovenya Başbakanı Janez Jansa ile ortak basın toplantısında Kıbrıs ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden bir muhabir von der Leyen’e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) düzenleyeceği ziyaretle alakalı bir soru sordu.

AB’nin Kıbrıs konusunda çok hassas olduğunu ifade eden von der Leyen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KKTC’ye yapacağı ziyaretle alakalı olarak, “Türkiye Cumhurbaşkanı ile bir müddet önce görüştüm ve planlanan ziyaretle alakalı, bu ziyaretin nasıl olacağını hassasiyetle izleyeceğimiz ve AB’nin iki devletli çözüm teklifini kesinlikle ve kesinlikle kabul etmeyeceği konusunda duruşum çok netti. Yani Erdoğan bu konudaki tavrımızı biliyor.” ifadelerini kullandı. Von der Leyen öte yandan, AB’nin Kıbrıs’ta iki devletli bir çözüm önerisini kesinlikle kabul etmeyeceğini yineledi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Çeşitli oyunlar oynanmaktadır. Bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir devletimiz vardır. Bu devletin yaşayabilmesi Doğu Akdeniz’deki haklı çıkarların korunması bakımından mühim. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’yle iyi ilişkiler ve Türkiye’nin bir garantör olması, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs’taki varlığı ve dolayısıyla Kıbrıs Türk halkının güvenliği bakımdan çok mühim. Kıbrıs Türk halkı ile Türkiye arasındaki bağların kopartılması noktasında üstümüze yöneltilen baskıların Cumhurbaşkanı seçilmem dolayısıyla defteri artık kapanmıştır. Biz diyoruz ki; iki ayrı egemen devletle fakat Kıbrıs’ta bir anlaşma olabilecektir. O egemen devletin biri de kuzeydeki Türk devletidir. Bizim siyasetimiz bu manada Türkiye’nin de bize verdiği destekle çok daha manalı hale gelmiştir. Kıbrıs Türk halkı vardır, var olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Tatar, Kıbrıs’taki halkların hukukunun sonuna kadar korunacağını ve böyle mücadelenin sürdürüleceğini söyleyerek, Türkiye’nin Kıbrıs’ta sağladığı güvenliğin ve kendilerine verdiği desteğin önemine dikkati çekti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.