Erdoğan’dan Müslümanlara birlik çağrısı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MAS-ICNA Kongresine yolladığı mesajda “Müslümanların dirliğe kavuşması ancak kendi aralarında bir ve birlikte olmaları ile mümkündür” şeklinde konuştu.
Takip et
Erdoğan’dan Müslümanlara birlik çağrısı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her sene dünyanın dört bir yanından on binlerce Müslümanı bir araya getiren ve bu sene 20’incisi gerçekleştirilen MAS-ICNA Kongresine görüntülü mesaj gönderdi.

Erdoğan mesajında, şu ifadelere yer verdi:

“Rabbimiz Kura’n-ı Kerim’de bizlere her zorlukla birlikte muhakkak bir kolaylığın olduğunu müjdelemektedir. Manevi önderlerimizden Hazreti Mevlana da ‘ümitsizliğin sonrasında nice ümitler var, karanlığın sonrasında nice güneşler var’ diye Rabbimizin bu müjdesini sanki tefsir etmiştir. Bizler, gerek siyasi gerek günlük yaşamımızda, gerekse ülkemiz, milletimiz ve ümmet için verdiğimiz mücadelede bu ilahi müjdeye şahitlik ettik. Sıkıntılarla, meşakkatlerle karşılaşsak da her defasında zorluğun sonrasında gelen bir rahatlığa mazhar olduk.”

Kovid-19 salgını ardından da kolaylık ve rahatlığın olacağını ifade eden Erdoğan, “Bunun için umutsuzluğa kapılmadan, tedbire sarılıp takdire ram olarak mücadelemizi kararlılıklar sürdürmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Salgın nedeniyle işini kaybeden insanlara yardım edilmesi tavsiyesinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplumun refahı için sarf edilen çabaları da artırmak gerektiğine dikkat çekti.

Erdoğan, “Salgınla birlikte yükselen İslam düşmanlığı, yabancı karşıtlığı, kültürel ırkçılık gibi akımlara karşı dayanışmamızı daha da güçlendirmeliyiz. Müslümanların dirliğe kavuşması fakat kendi aralarında bir ve birlikte olmaları ile mümkündür. Cihanşumül kardeşliğimizin etnik ve kültürel farklılıklarımız nedeniyle zedelenmesine izin veremeyiz. Hangi kökene, ten rengine, kavme, kültüre, mezhebe, meşrebe üye olursa olsun, bütün Müslümanlar kardeştir.” ifadelerini kullandı.

İslam’da tefrikaya, kavmiyetçiliğe, fitneye ve teröre yer olmadığını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Varlığımıza yönelik artan tehditler karşısında kendi kabuğuna çekilmek yerine kuşatıcı ve kucaklayıcı bir anlayışla özgüven sahibi Müslümanlar olarak toplumda hak ettiğimiz yeri almaya çalışmalıyız. Bunları başardığımızda Rabbimizin bizlerin önünde rahmet kapılarını sonuna kadar açacağına inanıyorum.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.